Ale kino+
alekino+
Film. Detektyw Murdoch 5: Zjazd wynalazców

Detektyw Murdoch 5: Zjazd wynalazców

Murdoch Mysteries 5: Invention Convention
serial kryminalny, Kanada/Wlk. Brytania, 2012, 47 min.
reżyseria: Michael DeCarlo
obsada: Helene Joy, Thomas Craig, Yannick Bisson
Premiera w Ale kino+: 6.01.2013 r.
5.00
343
10 głosy | 59 miejsce w rankingu
Detektyw Murdoch 5: Zjazd wynalazców

Zazdrość w kręgach naukowych zbiera czasem śmiertelne żniwo... Detektyw Murdoch, sam miłośnik nowych technologii, podejmie kolejne trudne śledztwo w sprawie zabójstwa wynalazcy.

Na wystawie wynalazków nie brakuje ani interesujących postaci ani pomysłów, ani też niebezpieczeństw. Gdy jeden z wystawców, Karl Shreyer (Carlos Diaz) otrzyma listownie pogróżki, na miejsce wezwany zostaje detektyw Murdoch (Yannick Bisson), którego prototyp wykrywacza kłamstw, prezentuje publiczności entuzjastyczny konstabl Crabtree (Jonny Harris). Shreyer ginie od kuli zamachowca, gdy, mimo ostrzeżeń Murdocha, wychodzi na podium, aby odebrać nagrodę za najlepszy wynalazek. Detektyw, wraz z nowym znajomym, wielce przez siebie podziwianym Alexandrem Grahamem Bellem (John Tench), rozpoczyna przesłuchania świadków. A jego prototyp wariografu staje się obiektem zainteresowania inwestorki, panny Dickinson (Arlene Dickinson).

Jednym z głównych bohaterów odcinka "Zjazd wynalazków" jest Alexander Bell, Szkot z pochodzenia, który w wieku dwudziestu trzech lat przeprowadził się do kanadyjskiej Nowej Fundlandii. Mimo, że długie lata pracował potem na uczelniach w Stanach Zjednoczonych, związał z Kanadą sporą część życia i zmarł w swojej posiadłości, w prowincji Nowa Szkocja. Bell jest wynalazcą telefonu, urządzenia, które na zawsze zrewolucjonizowało nowoczesne środki komunikacji. Przyczyną zainteresowania młodego Brytyjczyka akustyką, dziedziną, w której odniósł oszałamiający sukces, była postępująca głuchota matki. Mało kto wie, że telefon nie jest jedynym wynalazkiem, którym, choć w części, może poszczycić się kraj syropu klonowego. Kanadyjczycy posiadają między innymi patenty na takie produkty jak masło orzechowe, czy błyskawiczne purée, a także te dużo bardziej doniosłe: jak maska gazowa, walkie-talkie czy język programowania Java.

W dziewiątym odcinku "Detektywa Murdocha" współczesną przedsiębiorczość i innowacyjność reprezentuje, postać zaangażowana do epizodycznej roli panny Dickinson. Niezbyt znana w Polsce, ale powszechnie rozpoznawalna w Kanadzie Arlene Dickinson to właścicielka jednej z największych firm marketingowych i jednocześnie jurorka w bardzo popularnym programie "Dragon's Den". Jego uczestnicy przedstawiają gronu jurorów pomysł na biznes i starają się zrobić to na tyle skutecznie, by przekonać ich do inwestowania w swoją firmę. Sama Dickinson sporo wie o trudnych początkach kariery. W prezentacji podczas TEDex Youth 2011 wspominała czas, kiedy to w wieku 31 lat, rozpoczynała nowe życie jako rozwódka bez żadnego doświadczenia zawodowego za to z czwórką dzieci.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Detektyw Murdoch 5
Detektyw Murdoch 5: Gorączka złota w Klondike
Detektyw Murdoch 5: Do tyłu i w lewo
Detektyw Murdoch 5: Egipska klątwa
Detektyw Murdoch 5: Wojna z terrorem
Detektyw Murdoch 5: Murdoch w operze
Detektyw Murdoch 5: Kto zabił wynalazcę?
Detektyw Murdoch 5: Po ciemnej stronie część 2
Detektyw Murdoch 5: Po ciemnej stronie część 1
Detektyw Murdoch 5: Schody do nieba
Detektyw Murdoch 5: Murdoch w XX wieku
Detektyw Murdoch 5: Murdoch w świecie lalek
Detektyw Murdoch 5: Kanadyjska noc Murdocha
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...