Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Detektyw Murdoch 5

Detektyw Murdoch 5

Murdoch Mysteries 5
serial kryminalny, Kanada/Wlk. Brytania, 2012, 48 min.
reżyseria: Laurie Lynd
obsada: Helene Joy, Thomas Craig, Yannick Bisson
Premiera w Ale kino+: 9.12.2012 r.
5.00
343
20 głosy | 11 miejsce w rankingu
Detektyw Murdoch 5

Piąty sezon perypetii Williama Murdocha - genialnego detektywa z wiktoriańskiego Toronto. Tym razem, uciekając przed kłopotami sercowymi i zawodowymi, Murdoch przyłączy się do... Gorączki Złota w dolinie Klondike. Premierowe emisje - po dwa odcinki - w każdą niedzielę od 9 grudnia.

Tytułowym bohaterem serialu jest William Murdoch (Yannick Bisson), detektyw, którego nowatorskie metody śledcze - analiza odcisków palców, poszlak czy badanie krwi - znacznie wyprzedzają standardy obowiązujące w epoce wiktoriańskiej. Nieszablonowe podejście do pracy Murdocha doprowadza do rozpaczy jego przełożonego, inspektora Brackenreida (Thomas Craig), który waha się między podziwem dla bystrości podwładnego, a nieufnością wobec stosowanych przez niego nowinek. Po stronie detektywa wiernie działa też młodziutki konstabl George Crabtree (Jonny Harris), którego cichym marzeniem jest kariera pisarza. Drużynę wspiera naukowo niezależna i obdarzona przenikliwą inteligencją doktor Julia Ogden (Helene Joy) - pierwsza kobieta koroner w kanadyjskiej policji.

W piątej, 13-odcinkowej, serii "Detektywa Murdocha" doktor Ogden wesprze młoda protegowana Emily Grace (Georgina Reilly), której uroda nie ujdzie uwadze konstabla. Na ścieżce nowych przygód Murdoch włączy się poszukiwania złota nad rzeką Klondike, spotka m.in. Jacka Londona, anarchistkę Emmę Goldman i przedsiębiorcę Henry'ego Forda. A śmiała doktor Ogden wywoła ogólne poruszenie opracowując, niemoralną z punktu widzenia wiktoriańskich konserwatystów, metodę antykoncepcji. Murdoch będzie prowadził dochodzenie w sprawie morderstwa sławnej diwy operowej oraz tajemniczej "klątwy mumii". Jego życie prywatne także nabierze rumieńców - detektyw odkryje, że jego dawna miłość, Anna, żyje w Toronto pod przybranym nazwiskiem.


O SERIALU I POSTACI

Pierwowzorem literackim serialu "Detektyw Murdoch" są powieści Maureen Jennings, absolwentki studiów literaturoznawczych, która, zanim całkowicie poświęciła się pisaniu, pracowała jako psychoterapeutka. Przenikliwość i znajomość natury ludzkiej pomogły jej stworzyć nietuzinkowe i charyzmatyczne postacie. Urodzona w Wielkiej Brytanii autorka przeprowadziła się do Kanady w wieku siedemnastu lat i to właśnie nową ojczyznę wybrała jako miejsce akcji kryminalnego cyklu.

Serial "Detektyw Murdoch" według powieści Jennings powstaje od 2008 roku. Zdobył nieprawdopodobną popularność i był emitowany w ponad stu krajach. Wszystkie dotychczas nakręcone sezony miały polską premierę w ale kino+. Serial otrzymał 13 nominacji do kanadyjskich nagród Gemini dla najlepszych anglojęzycznych produkcji telewizyjnych, zdobył dwie - dla aktora w gościnnej roli oraz za najlepszą muzykę. W ojczyźnie Murdocha kryminalnej pasji dał się ponieść sam premier Stephen Harper, który wraz z córką pojawił się w jednym z odcinków. Na 2013 r. zapowiedziana jest premiera szóstej serii przygód detektywa Murdocha i jego współpracowników.

ODCINKI

Detektyw Murdoch 5: Gorączka złota w Klondike
Detektyw Murdoch 5: Do tyłu i w lewo
Detektyw Murdoch 5: Egipska klątwa
Detektyw Murdoch 5: Wojna z terrorem
Detektyw Murdoch 5: Murdoch w operze
Detektyw Murdoch 5: Kto zabił wynalazcę?
Detektyw Murdoch 5: Po ciemnej stronie część 2
Detektyw Murdoch 5: Po ciemnej stronie część 1
Detektyw Murdoch 5: Schody do nieba
Detektyw Murdoch 5: Zjazd wynalazców
Detektyw Murdoch 5: Murdoch w XX wieku
Detektyw Murdoch 5: Murdoch w świecie lalek
Detektyw Murdoch 5: Kanadyjska noc Murdocha
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...