Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Detektyw Murdoch: Irytująca czerwona planeta

Detektyw Murdoch: Irytująca czerwona planeta

Murdoch Mysteries: Ep.13 - The Annoying Red Planet
serial kryminalny, Kanada/Wlk. Brytania, 2008, 46 min.
reżyseria: Shawn Thompson
obsada: Helene Joy, Jonny Harris, Thomas Craig, Yannick Bisson
Premiera w Ale kino+: 3.05.2009 r.
5.00
343
20 głosy | 232 miejsce w rankingu
Detektyw Murdoch: Irytująca czerwona planeta

Toronto końca XIX wieku. Zbrodnia jest wszechobecna, a zło czai się zarówno w ciemnych, brukowanych zaułkach, jak i w szanowanych domach. Jest tylko jeden człowiek, który dotrze do prawdy i rozwiąże tajemnice najbardziej zawikłanych przestępstw. Detektyw William Murdoch.

Toronto epoki wiktoriańskiej. Miasto jest prawdziwym tyglem kultur i narodów - żyją tu świeżo przybyli, zagubieni emigranci, stateczni mieszczanie i traperzy, którzy na co dzień podróżują po dzikich, bezkresnych przestrzeniach Kanady. W tej niezwykłej, pełnej kontrastów metropolii działa detektyw-gentleman William Murdoch - młody as policji Toronto, człowiek żelaznych zasad, entuzjasta najnowszych zdobyczy nauki i techniki, które wykorzystuje w swojej pracy. To człowiek o nieprzeciętnym umyśle, a jego najgroźniejszą bronią jest intelekt i logiczne myślenie. Na jego metody nieufnie patrzą koledzy działający według tradycyjnych sposobów, ale za Murdochiem przemawiają jego wyniki. Detektyw ma sojusznika w osobie doktor Julii Ogden - pierwszej koronerki w historii kanadyjskiej policji, kobiety, która śmiało przełamuje stereotypy. Bohater może liczyć także na poparcie swojego szefa, Inspektora Brackenreida. Przełożony nie zawsze jest przekonany do postępowych metod Murdocha, ale wie, że w Toronto nie ma lepszego detektywa.

IRYTUJĄCA CZERWONA PLANETA
William Murdoch zetknął się z wieloma nietypowymi sprawami, ale nawet doświadczonemu detektywowi okoliczności zabójstwa właściciela ziemskiego, Henri Gastona, wydają się dziwne. Ofiara została znaleziona na czubku bardzo wysokiego drzewa. Wokół nie ma żadnych śladów i trudno pojąć, kto i w jaki sposób zdołał umieścić zwłoki w tak niedostępnym miejscu. Jeden z podwładnych Murdocha zaczyna wierzyć, że Gaston padł ofiarą Marsjan. Istnieją pewne przesłanki tej skądinąd nieprawdopodobnej teorii: Gaston miał obsesję na punkcie przybyszów z kosmosu, wierzył w możliwość inwazji z Marsa, posiadał też bogatą kolekcję teleskopów do obserwacji nieba oraz stos gazetek science-fiction, które podsycały jego manię. Detektyw Murdoch jest oczywiście przekonany, że istnieje inna, bardziej ziemska przyczyna śmierci pana Gastona. Uwagę bohatera zwraca Rouge Valley Lands Ltd - firma, która wykupywała działki sąsiadujące z posiadłością zmarłego, z zamiarem wybudowania w tej okolicy elektrowni. Gaston był jedyny, który nie zgodził się sprzedać swojej ziemi. Murdoch podejrzewa, że zbrodnia może być związana z tym konfliktem. Detektyw słusznie wyklucza udział Marsjan, ale to, co kryje się za śmiercią Gastona, jest jednak o wiele groźniejsze i bardziej niezwykłe, niż bohater sobie wyobrażał.

BOHATEROWIE

WILLIAM MURDOCH - młody detektyw pracujący w szeregach policji Toronto, zwolennik naukowych i nowatorskich metod w prowadzeniu śledztwa, jak np. pobieranie odcisków palców z miejsca zbrodni. Mimo, że jego niekonwencjonalne podejście do pracy często wzbudza sceptycyzm przełożonych i wywołuje kpiny ze strony kolegów po fachu, Murdoch nierzadko okazuje się jedynym detektywem w mieście, który jest w stanie rozwiązać zawiłą sprawę.

Urodził się i wychował we Wschodniej Kanadzie, w rodzinie zagorzałych katolików . Wielbiciel wynalazcy i fizyka Nikoli Tesli, już w młodości zaczął interesować się nauką i teologią. Zaczytywał się w opowiadaniach Sir Arthura Conan Doyle'a, podziwiając geniusz ich głównego bohatera - Sherlocka Holmesa. Kiedy Murdoch przyjechał do Toronto i dowiedział się, że policja przyjmie w swoje szeregi nowych pracowników, natychmiast zostawił zgłoszenie, marząc o karierze wielkiego detektywa. Pierwsze cztery lata spędził jednak jako konstabl, a do jego obowiązków należało m.in. patrolowanie ulic. Kiedy dzięki swoim umiejętnościom rozwiązał kilka spraw, zwrócił na siebie uwagę przełożonych i awansował do stanowiska detektywa.

DR JULIA OGDEN - pierwsza koronerka w historii kanadyjskiej policji, nowoczesna kobieta, która śmiało przełamuje stereotypy. Podziela fascynację Murdocha nauką i techniką. Rodzina wspiera ją w realizowaniu zawodowych ambicji, ale również uważa za odrobinę skandalizujące, że Julia nie jest zamężna, mieszka samotnie i zamiast wychowywać dzieci, woli zajmować się sekcją zwłok.

INSPEKTOR BRACKENREID - to nieco opryskliwy, rozsądny i działający według przepisów przełożony Murdocha. Często wygłasza szybkie sądy oparte na stereotypach i pierwszym wrażeniu. Choć sam nigdy by nie naruszył rozkazu, to - jeśli jest przekonany, że to pomoże w rozwiązaniu sprawy - czasami pozwala na to Murdochowi. Nie zawsze jest przekonany do postępowych metod Murdocha, ale też zdaje sobie sprawę z tego, że to najlepszy detektyw w całym Toronto.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...