Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. DETEKTYW

DETEKTYW

Sleuth
thriller, Wlk. Brytania, 1972, 138 min.
reżyseria: Joseph L. Mankiewicz
obsada: Alec Cawthorne, Eve Channing, John Matthews, Laurence Olivier, Michael Caine
Premiera w Ale kino+: 19.10.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 642 miejsce w rankingu
DETEKTYW

"Detektyw", ostatni film Josepha L. Mankiewicza, to uhonorowana 4 nominacjami do Oscara adaptacja głośnej sztuki teatralnej oraz mistrzowski pojedynek na słowa w wykonaniu Laurence'a Oliviera i Michaela Caine'a.

Andrew Wyke (Laurence Olivier) to autor powieści detektywistycznych. Pewnego dnia zaprasza do swojej wiejskiej posiadłości młodego właściciela dwóch salonów piękności, Milo Tindle'a (Michael Caine), któremu oświadcza, że wie o jego romansie ze swoją żoną Marguerite (Eve Channing). Proponuje mu dokonanie upozorowanej kradzieży drogocennych klejnotów z domowego sejfu. Za uzyskane w ten sposób pieniądze Milo mógłby żyć dostatnie z przyzwyczajoną do luksusu Marguerite. Sam Wyke otrzymałby sowite odszkodowanie i pozbył się żony stojącej na przeszkodzie jego związkowi z inną kobietą. Tindle nie wie, że propozycja pisarza to w rzeczywistości szczegółowo zaplanowana pułapka.

"Detektyw" nakręcony został na podstawie świetnie przyjętej sztuki Anthony'ego Shaffera. Z początku autor kryminału nie chciał zgodzić się na sprzedaż praw autorskich producentom z obawy, że źle zrobiony film mógłby zniweczyć sukces sceniczny. Dał się w końcu przekonać i sam podjął się napisania scenariusza. Za kamerą ostatni raz w swojej karierze stanął JOSEPH L. MANKIEWICZ, twórca niezapomnianej "Kleopatry" z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem czy "Spokojnego Amerykanina". W rolach głównych w "Detektywie" wystąpili Laurence Olivier i Michael Caine, którzy za swoje rewelacyjne kreacje zostali nominowani do Oscara i Złotego Globu. Caine, z początku onieśmielony obecnością Oliviera, szybko poczuł ducha rywalizacji. Słowne zmagania bohaterów, Wyke'a i Tindle'a, szły więc w parze z konkurowaniem dwóch mistrzów w aktorskim kunszcie. Nominację do Oscara otrzymał również za reżyserię Joseph L. Mankiewicz. Michael Caine pojawił się po latach w remake'u filmu autorstwa Kennetha Branagha z 2007 roku, gdzie wcielił się w podstarzałego pisarza.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...