Ale kino+
alekino+
Film. DHARM

DHARM


dramat, Indie, 2007, 93, 96 min.
reżyseria: Bhavna Talwar
obsada: Daya Shankar Pandey, Hrishitaa Bhatt, Krish Parekh, Pankaj Kapur, Supriya Pathak
Premiera w Ale kino+: 20.12.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 391 miejsce w rankingu
1
2

Jeden z najtrafniejszych filmów o kryzysie hinduizmu i zarazem wyjątkowy obraz o istocie każdej religii. Według krytyków hinduskich najlepszy indyjski film 2007 roku.

Pandit Ram Narayan Chaturvedi (Pankaj Kapur), hinduski mnich, odkąd pamięta żyje ściśle według zasad swojej religii. Jest fanatycznie wręcz posłuszny duchowym prawdom i zasadom pobożnego życia. Praktykom religijnym podporządkowany jest każdy jego dzień, ale również dzień jego żony (Supriya Pathak) i córki. Pandit jest braminem, czyli - według hinduizmu - członkiem najwyższej kasty, natchnionym duchownym, posiadającym świętą wiedzę. Zgodnie ze starożytnymi zasadami religii bramini muszą wypracować w sobie umysł sattwiczny - wolny od złych myśli, ale i od emocji. Pandit żył w ten sposób przez trzydzieści lat. Kiedy jednak jego córka przynosi do domu znalezione niemowlę, świat Pandita zaczyna się chwiać. Bramin z początku stara się nie zauważać chłopca, ale wkrótce jego serce mięknie. Adoptuje dziecko i nazywa jej Kartikey (Krish Parekh). Jego życie wraz z zaakceptowaniem chłopca wypełnia się radością. Ale nadchodzi dzień, kiedy Pandit zostaje przez swoją religię zmuszony do oddania Kartikeya. Czterolatek staje się tym samym największym wyzwaniem dla religijności Pandita. Bramin po raz pierwszy od trzydziestu lat zastanawia się nad wypowiedzeniem posłuszeństwa.

Pokazując w swoim debiutanckim filmie skrajnie religijnego bohatera reżyser BHAVNA TALWAR opowiedział w rzeczywistości o kryzysie, z jakim zmaga się hinduizm, który jest "nie religią, ale stylem życia" - jak sam wyjaśnia. "W Indiach pogłębia się konflikt między muzułmanami a hinduistami, którzy przez wieki żyli obok siebie w zgodzie. Uzbrojeni Hindusi walczą z dżihadem i występują przeciwko religijnym wojnom islamu. To zbrodnia przeciwko religii, ponieważ nasza filozofia naucza, że humanitaryzm jest podstawowym obowiązkiem każdego Hindusa. Humanitaryzm jest jedyną religią" - wyjaśniał Talwar, który swój film po raz pierwszy prezentował światu podczas festiwalu w Cannes. Tam obraz został przyjęty owacją na stojąco - nawet przez tych, którzy oczekiwali po indyjskim "Dharmie" roztańczonego kina z Bollywood.

W Pandita wcielił się jeden z najbardziej cenionych indyjskich aktorów, Pankaj Kapur, znany zarówno z produkcji kinowych i telewizyjnych, jak i z desek hinduskich teatrów. Swoją najsłynniejszą rolę aktor zagrał w dramacie "Maqbool" inspirowanym szekspirowskim Makbetem - wcielił się wówczas w Jahangira Khana, postać w której odbija się makbetowski Duncan.

W samych Indiach, zakochanych przecież w bollywodzkim kiczu, "Dharm" również zrobił furorę. Krytycy i zachwycona publiczność chwalili debiutanta za wnikliwe, a zarazem wolne od patosu potraktowanie problemu rozterek religijnych Hindusów. Jeden z indyjskich niezależnych krytyków swoją recenzję obrazu zaczął słowami: "Przeoczenie tego filmu w repertuarze kin jest najwyższą zbrodnią dla każdego prawdziwego kinofila".
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...