Ale kino+
alekino+
Film. DIABELSKIE SZTUCZKI

DIABELSKIE SZTUCZKI

Le Diable et les dix commandements
komedia obyczajowa, Francja/Włochy, 1962, 122 min.
reżyseria: Julien Duvivier
obsada: Alain Delon, Charles Aznavour, Danielle Darrieux, Fernandel, Lino Ventura, Louis de Funes
Premiera w Ale kino+: 2.06.2003 r.
5.00
343
70 głosy | 72 miejsce w rankingu

Fabuła "Diabelskich sztuczek", podobnie jak fabuły kilku innych filmów Duviviera, takich jak "Opowieści Manhattanu", składa się z samodzielnych, kilkunastominutowych nowel. Osią opowieści jest przygoda odźwiernego z pewnego klasztoru, który zwykł nadużywać niecenzuralnych słów.

Za pokutę matka przełożona każe mu nauczyć się na pamięć dziesięciu przykazań. Kiedy odźwierny otwiera Biblię, by przystąpić do wykonania pokuty, z pomiędzy stronnic wypełza sam Diabeł w postaci węża, by z radością przyglądać się ludziom łamiącym Dekalog. W kolejnych zabawnych i przewrotnych epizodach oglądamy skutki wykraczania przeciw bożym przykazaniom.

"Gdybym był architektem - pisał reżyser Jean Renoir - i miałbym wznieść gmach kina, przed jego wejściem ustawiłbym statuę Juliena Duviviera. Ten wielki rzemieślnik, ten surowy człowiek był poetą". JULIEN DUVIVIER był weteranem kina; debiutował tuż po I Wojnie Światowej, w roku 1919. "Diabelskie sztuczki" były późnym dziełem reżysera - wielkim popisem starego mistrza, zrealizowanym z pomocą pospolitego ruszenia najjaśniejszych gwiazd ówczesnego kina francuskiego.

"Diabelskie sztuczki" to swego rodzaju "kto jest kto" we francuskim showbiznesie przełomu 50. i 60. Przy produkcji pracowało 9 scenarzystów, a każda nowelek, które złożyły się na film dosłownie skrzy się od gwiazd. Znalazł się wśród nich m.in. piosenkarz ,b>Charles Aznavour, dwóch największych powojennych komików francuskich Louis de Funes i Fernandel, Lino Ventura, Mel Ferrer, Micheline Presle i młody amant Alain Delon.

Choć w oryginalnym tytule mowa jest o 10 przekazaniach, w filmie Duviviera znalazło się siedem nowel. Doświadczonemu reżyserowi wystarczyło to jednak w zupełności do dowcipnego przedstawienia wszystkich najważniejszych grzechów. Każda z 15-mintowych opowieści jest perełką w swoim gatunku. Wszystkie razem składają się na jedną z najwdzięczniejszych francuskich komedii początku lat 60.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...