Ale kino+
alekino+
Film. DIABŁY ZA PROGIEM

DIABŁY ZA PROGIEM

Devils on the Doorstep
dramat, Chiny, 2000, 133 min.
reżyseria: Wen Jiang
obsada: Ding Yuan, Hongbo Jiang, Teruyuki Kagawa, Wen Jiang
Premiera w Ale kino+: 8.12.2005 r.
4.23
343
93 głosy | 459 miejsce w rankingu

Kiedy Wen Jiang, znany chiński aktor, zgłosił w 2000 roku swój drugi w reżyserskim dorobku film do konkursu w Cannes, chiński rząd z miejsca zaprotestował. Niewygodne politycznie "Diabły za progiem" dotarły jednak do francuskiej stolicy filmu, zachwyciły jury i zdobyły Grand Prix festiwalu.

Utrzymany w czarno-białych kadrach film przywołuje czasy japońskiej okupacji Chin w latach 40. XX wieku. Pewnego dnia wieśniak Ma Dasan (Wen Jiang) otrzymuje od równie tajemniczego, co groźnego przybysza nietypowy bagaż do przechowania. Bagaż cenny, bo jeśli Dasan utraci jego zawartość, cała wioska ma zostać wycięta w pień. W dwóch płóciennych workach uwięzieni są dwaj mężczyźni - fanatyczny japoński żołnierz Hanaya Kosaburo (Teruyuki Kagawa) i jego chiński tłumacz Dong Hanchen (Ding Yuan), który w obawie o własne życie wzajemne obelgi i wyzwiska tłumaczy jako tradycyjną wymianę grzeczności. Sprawa przechowania obcych od początku wydaje się niewykonalna, tym bardziej, że w pobliżu wioski stacjonuje oddział bezwzględnych Japończyków. Chłopi jednak postanawiają nie poddać się walkowerem.

"Diabły za progiem" bronią się przez wojennym realizmem - utrzymane w duchu dokumentu zdjęcia kontrastują z groteskowością świata wykreowanego przez WENA JIANGA, a w tragiczną historię wkrada się ciepły, choć zabarwiony na czarno humor. Reżyser i aktor bardziej niż chińską wojną domową interesuje się społecznością wieśniaków, którzy próbują ocalić resztki normalności w nienormalnej, absurdalnej rzeczywistości, a śmiertelne zagrożenie związane z niewygodnymi więźniami traktują jak wspólnie przeżywaną przygodę życia.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...