Ale kino+
alekino+
Film. DIAMENTOWA GORĄCZKA

DIAMENTOWA GORĄCZKA

The Hot Rock
komedia kryminalna, USA, 1972, 101 min.
reżyseria: Peter Yates
obsada: George Segal, Moses Gunn, Paul Sand, Robert Redford, Ron Leibman, Zero Mostel
Premiera w Ale kino+: 28.12.2008 r.
5.00
343
15 głosy | 75 miejsce w rankingu

Twórca "Bullitta", Peter Yates, przedstawia klasyczny film o "wielkim skoku". Doborowa obsada z Robertem Redfordem na czele - tym razem w roli pechowego włamywacza.

Cztery lata spędzone za kratkami nie wystarczyły na pełną resocjalizację Johna Dortmundera (Robert Redford). Choć wychodzi na wolność z zamiarem rozpoczęcia nowego, uczciwego życia jako hydraulik, zapału nie starcza mu na długo. Chwilę po opuszczeniu murów więzienia zostaje zwerbowany przez szwagra Andrew Kelpa (George Segal), który ma dla niego kuszącą propozycję kolejnego skoku. To robota dla prawdziwych zawodowców, a jej zleceniodawcą jest doktor Amusa (Moses Gunn), ambasador pewnego afrykańskiego państwa. Drogocenny diament, mający być łupem Johna, przedstawia szczególną wartość. "Klejnot Sahary" jest od wielu lat przedmiotem walk dwóch ludów z centralnej części Czarnego Lądu. Skradziony za czasów kolonialnych wiele razy zmieniał właścicieli, aby w końcu trafić do brooklińskiego muzeum. Z początku sceptyczny wobec planu Dortmunder zostaje w końcu mózgiem całej akcji, bardziej skomplikowanej, niż z początku mogło mu się wydawać.

W roku 1972, gdy "Diamentowa gorączka" wchodziła do kin, era romantycznych ekranowych napadów chyliła się ku schyłkowi. Mimo to, znany z wszechstronności, którą udowadniał tworząc zarówno nastrojowe melodramaty ("John i Mary"), jak i trzymające w napięci kino akcji ("Bullitt", "Napad"), PETER YATES postanowił wykorzystać sprawdzony hollywoodzki pomysł i bohaterami swego filmu uczynić czarującą złodziejską szajkę.

Precyzyjnej adaptacji literackiego pierwowzoru powieści "The Hot Rock" Donalda E. Westlake'a dokonał William Goldman, urastający, począwszy od "Butch Cassidy i Sundance Kid", do miana czołowego scenarzysty lat 70.

Pozyskanie przychylności widzów dla wyczynów ekranowych złodziejaszków to zasługa szarżującego w swoich rolach George'a Segala ("Kto się boi Virginii Woolf?") i Zero Mostela ("Producenci"). Jednak największe brawa zebrał, będący u szczytu popularności po sukcesie "Butch Cassidy i Sundance Kid" (1969), Robert Redford.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...