Ale kino+
alekino+
Film. DŁUŻNICY ŚMIERCI

DŁUŻNICY ŚMIERCI


film wojenny, Polska, 1985, 87 min.
reżyseria: Włodzimierz Gołaszewski
obsada: Andrzej Precigs, Danuta Kowalska, Henryk Talar, Krzysztof Kołbasiuk, Laura Łącz, Wiesław Gołas
Premiera w Ale kino+: 8.07.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 524 miejsce w rankingu

Rok 1946, okolice Białegostoku. Mimo zakończenia działań wojennych wciąż trwają walki między partyzantami a władzą ludową. Broni nie złożył też oddział "Groma" (Włodzimierz Gołaszewski). Milicja stara się schwytać ukrywających się w lasach żołnierzy.

Jednego z nich aresztuje podczas jego własnego wesela. Wiktor Malarczyk pseudonim "Wertep" (Andrzej Precigs) zaledwie parę godzin po ślubie musi więc opuścić swoją młodą żonę, Zosię (Danuta Kowalska). Na posterunku milicji w Podcieniach Wiktor zostaje poddany brutalnym przesłuchaniom. Komendant, porucznik Marian (Krzysztof Kołbasiuk), chce by partyzant wskazał, który z kilku zatrzymanych mężczyzn jest jego dowódcą - "Gromem". Przekonuje go, że ten ostatni jest winny śmierci jego ojca. Wiktor decyduje się złożyć zeznania, ale jeden z milicjantów rani go nożem. Na posterunku dochodzi do krwawej bijatyki.

Ekranizacja opowiadania "Handlarze jabłek" Macieja Z. Bordowicza to dzieło reżysera i aktora WŁODZIMIERZA GOŁASZEWSKIEGO. Artysta jest też scenarzystą, poetą i zamiłowanym taternikiem, a oprócz łódzkiej Filmówki ukończył Wyższą Szkołę Morską. W 1997 roku za swoje filmy dokumentalne poświęcone holocaustowi otrzymał Cerificate of Reconition od Fundacji "Shoah" Stevena Spielberga. Gołaszewski zrealizował też m.in. kostiumową fabułę dla młodzieży "Szwedzi w Warszawie" (Nagroda Jury Dziecięcego na FF dla Dzieci w Poznaniu'92). W "Dłużnikach śmierci" pojawia się cała plejada znakomitych polskich aktorów, a wśród nich: Wiesław Gołas, Henryk Talar, Andrzej Precigs, Krzysztof Kołbasiuk, Laura Łącz, Karol Strasburger i - w epizodzie - reżyser filmu.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...