Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Dobry agent

Dobry agent


dramat sensacyjny, USA, 2006, 160 min.
reżyseria: Robert De Niro
obsada: Alec Baldwin, Angelina Jolie, Eddie Redmayne, Joe Pesci, John Turturro, Matt Damon, Robert De Niro
Premiera w Ale kino+: 21.05.2016 r.
5.00
343
5 głosy | 54 miejsce w rankingu
Dobry agent

Lata 40. XX wieku. Edward Wilson (Matt Damon) jest wyróżniającym się studentem Yale. Jako jeden z wybrańców otrzymuje ofertę wstąpienia do tajnego stowarzyszenia Czaszka i Kości, kuźni przyszłych amerykańskich przywódców.

Inteligencja Wilsona, jego przenikliwość, dyskrecja, a zwłaszcza niezachwiana wiara w amerykańskie wartości i politykę sprawiają, że jego zwierzchnicy widzą w nim idealny materiał na agenta wywiadu. Wilson trafia do OSS, z którego później rodzi się CIA. Jego życie zostaje zdeterminowane przez wydarzenia zimnej wojny. Opracowuje metody działania przyjęte później jako standardowe techniki operacyjne wywiadu. Błyskawiczna kariera nie pozawala mu ułożyć sobie życia prywatnego. W konsekwencji spontanicznie spędzonej nocy żeni się z piękną, aczkolwiek zupełnie mu obcą Margaret Russell (Angelina Jolie). Rodzina nie zakłóca jego kariery w Agencji. Syna poznaje dopiero, kiedy ten ma 6 lat, jednak Edward Jr., gdy dorośnie, również zostanie agentem. Tymczasem atmosfera wokół Wilsona gęstnieje. W jego najbliższym otoczeniu jest szpieg. Podejrzany jest każdy, nawet on sam. Najbardziej sprawdzeni przyjaciele okazują się wrogami, a jeden z tropów nieoczekiwanie prowadzi do syna Wilsona (Eddie Redmayne).

Nominowany do Oscara "Dobry agent" jest luźno oparty na biografii współtwórcy CIA Jamesa Jesusa Angeltona. To druga próba reżyserska jednego z najlepszych współczesnych aktorów, ROBERTA DE NIRO, dwukrotnego laureata Oscara ("Ojciec chrzestny II" i "Wściekły byk"), a także zdobywcy m.in. Złotego Globu i nagrody za całokształt twórczości na festiwalu w Wenecji. Jako reżyser zadebiutował w 1993 roku dramatem "Prawo Bronxu" według sztuki i scenariusza Chazza Palminteri. Wraz z Palminterim zagrali w tym filmie dwie główne role, a De Niro dedykował go swojemu ojcu Robertowi De Niro Seniorowi. Również w swoim drugim filmie nie odmówił sobie zagrania niewielkiej roli. Postarzony i jak zwykle magnetyzujący pojawił się jako Bill Sullivan, zaufany człowiek prezydenta. De Niro pracował nad "Dobrym agentem" od wczesnych lat 90. Zawsze interesował się historią, a zwłaszcza polityką zagraniczną i sposobami działania wywiadu. To jak zrealizować film o tajnych agentach nikogo nie narażając nauczył go Milt Bearden, emerytowany weteran wywiadu, który wprowadził reżysera w świat wiedzy dostępnej tylko dla nielicznych. "Bob ma w tej chwili większą wiedzę na temat ludzi w CIA z mojego pokolenia i pokolenia poprzedzającego, niż ktokolwiek inny spoza Agencji" - przyznawał sam Bearden, autor wielu publikacji na temat metod pracy CIA z okresu zimnej wojny.

Reżyser powierzył główną rolę Mattowi Damonowi, zdobywcy Srebrnego Niedźwiedzia i Oscara za scenariusz do "Buntownika z wyboru". W filmie Damon niemal się nie odzywa, ma kamienny wyraz twarzy i służbowo zaciśnięte usta. "To był pomysł Roberta. Czasami nie wytrzymywałem, ale wtedy on podchodził, nie mówił ani słowa, tylko pokazywał rękami jak dyrygent, żeby się wyciszyć i rzucał: Gramy dalej. Od początku wiedziałem, że mogę mu zaufać - jest zafascynowany zimną wojną od lat, na długo przed zdjęciami przemyślał każdy szczegół. Ma obsesję na punkcie detali i dlatego jest tak świetnym aktorem. Przez cały czas siedział tak blisko, jak my teraz i patrzył mi w oczy. Jakby chciał mnie prześwietlić. Najpierw myślałem, że to przerażające, ale potem zobaczyłem, że to działa" - opowiadał Damon podczas wywiadów na Berlinale, gdzie film miał światową premierę. Obok Damona w obsadzie "Dobrego agenta" znalazły się takie gwiazdy, jak zdobywczyni Oscara Angelina Jolie, laureat Złotego Globu Alec Baldwin, znany z "Chłopców z ferajny" Joe Pesci czy John Turturro, świetny aktor i zdolny reżyser, doceniony m.in. za musical "Romance & Cigarettes".

Podczas festiwalu w Berlinie "Dobry agent" zdobył nagrodę za szczególne wartości artystyczne. Był również nominowany do Oscara i nagrody Edgara Allana Poe.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...