Ale kino+
alekino+
Film. Dobry Niemiec

Dobry Niemiec

The Good German
kryminalny, USA, 2006, 105 min.
reżyseria: Steven Soderbergh
obsada: Cate Blanchett, George Clooney, Tobey Maguire
Premiera w Ale kino+: 30.10.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 89 miejsce w rankingu
Dobry Niemiec

Prezentowany w Konkursie Głównym Berlinale i nominowany do Oscara® za muzykę kryminał w reżyserii Stevena Soderbergha z George'em Clooneyem i Kate Blanchett, nawiązujący do najlepszych tradycji kina lat 40.

Powojenne Niemcy, lato 1945 roku. Do zrujnowanego Berlina przyjeżdża amerykański korespondent wojenny Jake Geismar (George Clooney), który będzie brał udział w zbliżającej się konferencji poczdamskiej. Przy okazji chce odnaleźć swoją dawną miłość Lenę Brandt (Cate Blanchett). Dość szybko trafia na jej ślad - okazuje się, że jej zaginiony podczas wojny mąż jest poszukiwany zarówno przez amerykańską jak i radziecką armię. Lena za wszelką cenę chce uciec z Berlina, prosi więc Jake'a o pomoc. Nie wie on, że kobieta skrywa wiele tajemnic, które wkrótce wplączą go w zagadkowe morderstwo i międzynarodową intrygę a stawką w niej będzie dominacja potęg w powojennym świecie.

W 2006 roku STEVEN SODERBERGH - uznany amerykański reżyser, któremu popularność przyniosły takie tytuły jak "Solaris", "Erin Brockovich" czy "Ocean's 11" - zaproponował film nawiązujący do najlepszych tradycji kina lat 40. Żeby przybliżyć widzowi klimat powojennego kina amerykańskiego, reżyser zdecydował się nakręcić swój film w całości starymi metodami. "Dobry Niemiec" jest więc czarno-biały, sceny były kręcone wyłącznie w studiu i okolicach, mikrofony były trzymane ręcznie nad głowami aktorów, a kamery wyposażone były w stałe obiektywy i oświetlenie, jakie stosowali filmowcy w latach 40. Jedynym odstępstwem, na które zdecydował się Soderbergh, to ukazanie w niektórych scenach przemocy, nagości i wulgarnego języka, czyli elementów, które 70 lat temu były zabronione przez Kodeks Haysa. W główne postacie wcielili się George Clooney i Cate Blanchett, której kreacja przywołuje na myśl bohaterki kina noir. Obraz zakwalifikował się do Konkursu Głównego na festiwalu w Berlinie w 2007 roku, był również nominowany do Oscara za muzykę.

Steven Soderbergh przebojem wdarł się do świata filmu w 1989 roku za sprawą debiutu "Seks, kłamstwa i kasety wideo". Film ten odniósł spektakularny sukces: wygrał w Cannes Złotą Palmę i nagrodę FIPRESCI i otworzył młodemu, zaledwie 24-letniemu twórcy, drzwi do kariery. Po premierze nie było wątpliwości - kino amerykańskie wzbogaciło się o nowy, błyskotliwy talent. Kolejne dwa wielkie tytuły przyszły w 2000 roku - pierwszym z nich był "Traffic" - jeden z najbardziej oczekiwanych filmów sezonu. Widzowie i krytycy nie zawiedli się, a Soderbergh pokazał, że jest dojrzałym amerykańskim mistrzem. Opowieść o walce z narkotykami zdobyła 4 Oscary - w tym za najlepszą reżyserię. W tym samym roku do kin wszedł drugi film reżysera - "Erin Brockovich" z Julią Roberts, która za rolę samotnej matki walczącej z potężną korporacją otrzymała Oscara, Złoty Glob i BAFTĘ. Potem przyszedł czas na serię kryminałów o gangu okradającym kasyna - czyli "Ocean's 11, 12 i 13" - a także "Solaris" (2002) z George'em Clooneyem. Ostatni jak dotąd projektem Soderbergha było "Panaceum" (2013).
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...