Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Dochodzenie

Dochodzenie

Surveillance
kryminalny, USA, Niemcy, Kanada, 2008, 97 min.
reżyseria: Jennifer Chambers Lynch
obsada: Bill Pullman, Julia Ormond, Pell James
Premiera w Ale kino+: 26.07.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 40 miejsce w rankingu
Dochodzenie

Para agentów FBI przybywa do małego miasteczka, by zebrać zeznania trójki potencjalnych świadków tajemniczych morderstw. Sprawa wydaje się prosta, ale poszczególne wersje wydarzeń, przedstawione przez przesłuchiwanych, zaskakująco różnią się między sobą.

Wypalone słońcem, emanujące niepokojącą tajemnicą prerie kanadyjskiej prowincji Saskachewan. Na tej sennej prowincji dochodzi do serii wyjątkowo bestialskich morderstw, popełnionych na pobliskiej autostradzie. W następstwie tych wydarzeń w miasteczku pojawia się dwójka policyjnych profesjonalistów - agentów FBI (Julia Ormond, Bill Pullman). Mają przesłuchać troje świadków ocalałych z masakry: młodą narkomankę, miejscowego funkcjonariusza i 8-letnią Stephanie. Sprawa wydaje się stosunkowo prosta, agenci rozstawiają kamery w trzech pomieszczeniach prowincjonalnego posterunku i nagrywają zeznania. Jednak od momentu, kiedy świadkowie zaczynają mówić, nic już nie jest oczywiste. Ich zeznania wzajemnie się wykluczają, a zachowanie pozwala przypuszczać, że z jakiegoś powodu prawdę o minionych wydarzeniach wolą zachować dla siebie. Agenci będą więc musieli uruchomić cały swój profesjonalizm, by odkryć to, co kryje się za fasadą cichego miasteczka zagubionego na prerii.

Przerażające tajemnice banalnej z pozoru prowincji, ekscentryczni bohaterowie, brutalna przemoc, psychopatyczni mordercy i - "nomen omen" - zagubiona autostrada. Brzmi znajomo? I słusznie. Mroczny thriller "Dochodzenie" to dzieło JENNIFER CHAMBERS LYNCH, córki mistrza gatunku Davida Lyncha, który jest zresztą producentem filmu. Nie sposób nie zauważyć frapujących podobieństw obu twórców, choć widać również, że motywy znane z filmów ojca Jennifer podaje w sposób bardziej osadzony w tradycyjnym kinie gatunków. W rolach głównych wystąpili aktorzy o mocnej pozycji w Hollywood - Brytyjka Julia Ormond ("Stalin", "Sabrina", "Biały Labirynt") i Amerykanin Bill Pullman ("Ich własna liga", "Ja cię kocham, a ty śpisz", "Koniec przemocy"). Oboje zagrali wcześniej u Lyncha seniora, Ormond w "Inland Empire", zaś Pullman w pamiętnej "Zgubionej autostradzie".

"Dochodzenie" - obraz prawdziwie niepokojący, trzymający widza w napięciu, niepozbawiony walorów artystycznych - to zaledwie drugie dzieło reżyserki po, nakręconej 15 lat wcześniej produkcji "Uwięziona Helena". Jennifer Lynch zaczynała od współpracy na planie z ojcem, jest też autorką powiązanej z serialem i filmem "Twin Peaks" książki "The Secret Diary of Laura Palmer". Już po zakończeniu zdjęć do "Dochodzenia" nakręciła w indyjskiej Kerali film "Hisss" (inny tytuł to "Nagin: The Snake Woman") z częściowo bollywoodzką obsadą.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...