Ale kino+
alekino+
Film. DOGONIĆ SŁOŃCE

DOGONIĆ SŁOŃCE

The Sunchaser
thriller, USA, 1996, 117 min.
reżyseria: Michael Cimino
obsada: Alexandra Tydings, Anne Bancroft, Jon Seda, Woody Harrelson
Premiera w Ale kino+: 27.01.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 484 miejsce w rankingu

"Dogonić słońce" to opowieść o niezwykłej przyjaźni zamożnego lekarza i umierającego, skłóconego z prawem nastolatka, oraz ich wspólnej podróży, u której kresu czeka indiańska tajemnica i emocjonalne odkupienie.

Doktor Reynolds (pamiętny z "Urodzonych morderców" Woody Harrelson) może śmiało nazwać się człowiekiem sukcesu. Jest sławnym onkologiem, zarabia ogromne pieniądze, ma wspaniałe widoki na dalszą karierę. W odróżnieniu od Reynoldsa, Brandon Monroe (Jon Seda) nie ma przed sobą żadnej przyszłości. Ten szesnastoletni kryminalista o indiańskich korzeniach siedzi w więzieniu skazany za morderstwo. Jest jednak pewne, że nie odsiedzi całego wyroku; Monroe cierpi na rzadką i nieuleczalną odmianę nowotworu - lekarze są przekonani, że wkrótce umrze. Spisany przez medycynę na starty chłopak niczym tonący brzytwy chwyta się legendy o świętym źródle Indian Navajo, którego wody mają ponoć cudowną, uzdrawiającą moc. Zdesperowany Monroe porywa doktora Reynoldsa, bierze go na zakładnika i zmusza do poszukiwania magicznego jeziora. Podczas pełnej przygód podróży lekarz coraz lepiej poznaje porywacza. Wkrótce Monroe'a i Reynoldsa połączy przyjaźń; onkolog nie cofnie się nawet przed złamaniem prawa, by pomóc umierającemu nastolatkowi w osiągnięciu celu.

"Dogonić słońce" to film, którym po sześcioletniej przerwie powrócił do zawodu reżyser MICHAEL CIMINO. To także ostatni obraz jaki filmowiec ten nakręcił do dziś dnia. Michael Cimino rzadko dopuszczany jest do pracy w Hollywood. W 1978 roku podbił publiczność i krytykę na całym świecie rewelacyjnym "Łowcą jeleni". Dzięki temu filmowi zdobył sławę jednego z najważniejszych filmowców swojego pokolenia. Następnym projektem Cimino było jednak "Heaven's Gate" -przedsięwzięcie, które zasłynęło jako jedna z największych katastrof finansowych w dziejach amerykańskiego przemysłu filmowego. Porażka "Heaven's Gate" doprowadziła do bankructwa studio United Artists i zrujnowała karierę Cimino. Reżyser nigdy nie odzyskał swojej pozycji w Hollywood. Znacznie cieplej patrzy się na Cimino w Europie, gdzie wciąż pamięta się raczej o jego "Łowcy jeleni" niż o późniejszych niepowodzeniach - nieprzypadkowo "Dogonić słońce" było jednym amerykańskim filmem, który w 1996 roku znalazł się w oficjalnej selekcji prestiżowego festiwalu w Cannes.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...