Ale kino+
alekino+
Film. DOKTOR ŻYWAGO

DOKTOR ŻYWAGO

Doctor Zhivago
dramat, USA, 1965, 185 min.
reżyseria: David Lean
obsada: Alec Guinness, Geraldine Chaplin, Julie Christie, Omar Sharif, Rod Steiger, Tom Courtenay
Premiera w Ale kino+: 18.10.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 516 miejsce w rankingu
DOKTOR ŻYWAGO

Nagrodzona 5 Oscarami ekranizacja słynnej powieści Borysa Pasternaka. Porywająca opowieść o niespełnionej miłości na tle wstrząsanej politycznymi niepokojami Rosji początku XX wieku.

Akcja filmu rozpoczyna się w roku 1897. Ośmioletni Jurij Żywago zostaje sierotą. Trafia pod opiekę przyjaciół rodziców, u których znajduje spokój i miłość. W nowym domu chłopiec zaprzyjaźnia się z córką gospodarzy, Tonią. Po latach dziewczyna (Geraldine Chaplin) i studiujący medycynę Jurij (Omar Sharif) pobierają się. Pewnego dnia młody lekarz spotyka piękną Larę (Julie Christie), w której zakochuje się bez pamięci. Nie potrafi o niej zapomnieć. Tymczasem Rosja stoi u progu rewolucji, która na zawsze odmieni losy bohaterów.

Borys Pasternak napisał "Doktora Żywago" w okresie "odwilży" po stalinowskiej dyktaturze. Powieść została wydana we Włoszech, co w Związku Radzieckim uznane zostało za cios wymierzony w państwo radzieckie. Pasternaka usunięto ze Związku Pisarzy, pojawiały się żądania deportacji. Zupełnie inna atmosfera panowała za granicą, gdzie dzieło Pasternaka szeroko dyskutowano i przetłumaczono na ponad 20 języków. Rozgłos towarzyszący książce sprawił, że szybko zainteresowali się nią wielcy producenci. Epicka powieść z wyrazistym wątkiem miłosnym była idealnym materiałem na komercyjne widowisko. Reżyserię powierzono DAVIDOWI LEANOWI, który po nakręceniu "Mostu na rzece Kwai" i "Lawrence'a z Arabii" uchodził za specjalistę od monumentalnych filmowych fresków. Wysoki poziom artystyczny zagwarantowali stali współpracownicy Davida Leana - autor scenariusza, dramaturg Robert Bolt i kompozytor, Maurice Jarre. Skomponowana przez niego muzyka, z przewodnim "motywem Lary" na bałałajkę, na stałe zapisała się w historii kina. Główną rolę męską reżyser powierzył Omarowi Sharifowi, który za swoją kreację został uhonorowany m.in. Złotym Globem. Do ról kobiecych zaangażowano córkę Charliego Chaplina - Geraldine Chaplin, oraz znaną ze współpracy z brytyjskimi "młodymi gniewnymi" Julie Christie. Skala przedsięwzięcia była ogromna. 700 hiszpańskich robotników stworzyło na przedmieściach Madrytu replikę Moskwy, w scenach zbiorowych wystąpiło tysiące statystów, wśród których znaleźli się m.in. żołnierze armii generała Franco. Sceny syberyjskie kręcono w Finlandii, a do sceny wiosennego pola sprowadzono z Holandii tysiące żonkili. Zrealizowany z rozmachem i dbałością o najmniejsze szczegóły "Doktor Żywago" odniósł oczekiwany sukces: zdobył 5 statuetek Oscara - za najlepszy film, najlepszy scenariusz adaptowany, muzykę, scenografię i kostiumy. Amerykański Instytut Filmowy umieścił film na liście 100 arcydzieł amerykańskiej sztuki filmowej.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...