Ale kino+
alekino+
Film. Dolegliwości

Dolegliwości

Maladies
komediodramat, USA, 2012, 96 min.
reżyseria: Carter
obsada: Catherine Keener, David Strathairn, Fallon Goodson, James Franco
Premiera w Ale kino+: 28.10.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 87 miejsce w rankingu
Dolegliwości
1
2

Pokazywana na ubiegłorocznym American Film Festival w sekcji Festival Favorites Ale kino+ prezentuje refleksyjna, ironiczna komedia o "Dolegliwościach", które dręczą troje młodych bohaterów. W roli głównej występuje James Franco, znany m.in. z serii o "Spider-Manie" czy "127 godzin".

James (James Franco) jest młodym, utalentowanym aktorem, który od jakiegoś czasu słyszy w swojej głowie dziwne, obce głosy. Zaczęły go też prześladować różne obsesje - krem do golenia wzbudza w nim lęk, zaś nerwy koi jedynie sygnał telefonu. Obawiając się u siebie początków schizofrenii, James postanawia zrezygnować z kariery aktorskiej. Zresztą nie jest odosobniony w swoich "dolegliwościach" - jego najlepsza przyjaciółka, artystka Catherine (Catherine Keener), nie akceptuje własnej płci, ubierając się w obszerne garnitury, zaś siostra Patricia (Fallon Goodson) przechodzi wyjątkowo trudny okres buntu. Wszyscy troje postanawiają zmienić coś w życiu i podejmują decyzję o wspólnej przeprowadzce do małego miasteczka. Czy to jednak wystarczy?

"Dolegliwości" to nie pierwszy wspólny projekt artysty multimedialnego CARTERA i aktora Jamesa Franco. W 2009 roku nakręcili eksperyment Erased James Franco, w którym Franco odegrał kilka scen ze swoich wcześniejszych filmów, interpretując je na nowo. W "Dolegliwościach" wciela się w młodego aktora, który obawia się, że choruje na schizofrenię. Na rzeczywistość narzekają również jego siostra i przyjaciółka, zagrane przez Catherine Keener i Fallon Goodson. To jednak Franco kradnie uwagę widza, nadając granemu przez siebie Jamesowi również własnych cech - jakby celowo chciał zatrzeć granice między sobą a wykreowaną postacią. Aktor, znany z udziału w tak komercyjnych przedsięwzięciach jak "Spider-Man" czy "Tristan i Izolda", coraz częściej wybiera kino spoza głównego nurtu, wyrastając na nową postać niezależnego kina amerykańskiego. W lipcu tego roku, w sekcji ALE KINO+ na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty, widzowie mogli obejrzeć jego film "Dziecię bożę", który wyreżyserował.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...