Ale kino+
alekino+
Film. DOLINA KWIATÓW

DOLINA KWIATÓW

Valley of Flowers
film przygodowy, Indie/Francja/Japonia/Niemcy, 2006, 156 min.
reżyseria: Pan Nalin
obsada: Eri, Jampa Kalsang Tamang, Milind Soman, Mylene Jampanoi, Naseeruddin Shah
Premiera w Ale kino+: 26.02.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 49 miejsce w rankingu

Opowieść o mistycznym romansie między tajemniczą, posiadającą zadziwiającą wiedzę kobietą, a bandytą ze szczytów Himalajów. Filmowy poemat Pana Nalina, jednej z najciekawszych postaci hinduskiej kinematografii.

Na trudno dostępnych przełęczach Himalajów gang bandytów pod wodzą błyskotliwego Jalana (Milind Soman) "zarabia" napadając na zaskoczonych podróżnych. Bandyci mają jednak swój własny kodeks honorowy i niezłomne zasady, których się trzymają. Pewnego dnia spotykają tajemniczą, piękną kobietę. Ushna (Mylène Jampanoï), choć nie wyjawia kim jest i skąd przybywa, wyznaje Jalanowi, że widziała go w swoich snach i nie pozwoli mu odejść. Żeby móc być blisko niego, oferuje gangowi swoją pomoc - jeśli tylko nie będą dopytywać się o źródło jej wiedzy. Przy pomocy Ushny gang odnosi kolejne sukcesy, a jego członkowie bogacą się w niewyobrażalny sposób. Zafascynowany Ushną Jalan nie umie dłużej opierać się uczuciu. Jednak pasja, która połączy tych dwoje, naruszy porządek wszechświata, za co na kochanków spadnie sroga kara. Rozdzieleni, pozbawieni szczęścia, bogactwa i przyjaciół, jeszcze raz rzucą wyzwanie światu, poświęcając wszystko dla miłości.

PAN NALIN, tworzący poza nurtem Bollywood jeden z najciekawszych hinduskich reżyserów, pomysł na zrealizowanie "Doliny kwiatów" zaczerpnął z wątku powieści Alexandry David-Neel "Magie d'Amour et Magie Noire", w którym autorka opisuje swoje spotkanie z kobietą, żyjącą wśród szczytów Himalajów. To zainspirowało twórcę, aby napisać scenariusz niezwykłej miłosnej historii - mistycznego romansu, w pewien sposób występnego, jak miłość Romea i Julii. "Co by się stało, gdyby akcję "Romea i Julii" przenieść do Indii? Nic nie byłoby już takie samo. Ich spotkanie, miłość, życie ani śmierć" - mówił reżyser w wywiadzie.

Główne role powierzył mało znanym aktorom. Ushnę zagrała Mylene Jampanoi, francuska aktorka i modelka o azjatyckich korzeniach (jej ojciec był Chińczykiem). Partnerował jej hinduski aktor Milind Soman. Para początkowo nie przypadła sobie podobno do gustu, ale kilka miesięcy po zakończeniu zdjęć Jampanoi i Soman pobrali się. Szczęśliwie za to nie skończyły się zmagania Nalina z producentami. Monumentalny obraz był według producentów za długi i reżyser został zmuszony do skrócenia "Doliny kwiatów". "Nigdy nie czułem się tak samotny w środowisku filmowców jak wtedy" - wyznawał później w wywiadzie. Autorem zdjęć do filmu jest Polak, Michał Englert, który współpracował m.in. z Małgorzatą Szumowską przy "Ono" czy "33 scenach z życia".

Nalin, filmowiec-samouk, urodził się w hinduskiej wiosce Gujarat. Jego rodzice byli analfabetami, ale dali mu coś, co Nalin uważa za najcenniejsze - duchowe wychowanie. Nalin nie lubił nauki w szkole, ale odkąd jako dziewięciolatek obejrzał pierwszy film, chciał tworzyć własne kino. Zrealizowana w 2001 roku "Samsara", fabularny debiut Nalina, odniosła na świecie imponujący sukces - zarówno wśród publiczności, jak i krytyków - i zarobiła 20 milionów dolarów. Historia mnicha walczącego ze swoim uczuciem do kobiety zafascynowała międzynarodową widownię kojarzącą Indie z bollywoodzkim musicalem. Nalin, choć tworzy w zupełnie innej estetyce, nie wypiera się jednak Bollywood.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...