Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Dom dusz

Dom dusz

House of the Spirits
dramat, USA/Portugalia/Niemcy, 1993, 140 min.
reżyseria: Bille August
obsada: Antonio Banderas, Glenn Close, Jeremy Irons, Meryl Streep, Vanessa Redgrave., Winona Ryder
Premiera w Ale kino+: 19.07.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 32 miejsce w rankingu
Dom dusz

Adaptacja powieści chilijskiej pisarki Isabel Allende z gwiazdorską obsadą. Pełna namiętności, pokoleniowych oraz politycznych konfliktów epicka saga rodziny plantatorów, ukazana na tle skomplikowanej historii Ameryki Południowej.

Chile, lata 20. Właściciel niewielkiej plantacji Esteban Trueba (Jeremy Irons) po nagłej śmierci narzeczonej postanawia poślubić jej młodszą siostrę, Clarę (Meryl Streep). Dziewczyna od dzieciństwa wykazuje paranormalne zdolności, pozwalające przewidywać przyszłe wydarzenia. Jej introwertyczna, subtelna natura kontrastuje z porywczym i despotycznym charakterem męża, który sprawnie pomnaża majątek i stopniowo wyrasta na znaczącą postać lokalnej polityki. Wraz z rosnącym bogactwem poglądy Estebana stają się coraz bardziej konserwatywne i stopniowo oddala się on od rodziny - żony, córki Blanki oraz lekceważonej przez niego siostry Feruli (Glenn Close). Kiedy dorosła już Blanca (Winona Ryder) obdarza uczuciem Pedra (Antonio Banderas) - prostego robotnika zafascynowanego rosnącym w siłę komunizmem - ojciec nie jest w stanie zaakceptować mezaliansu. Wkrótce w życie rodziny Trueba brutalnie wdziera się polityka, przysparzając jej członkom wiele cierpienia. Rosnąca popularność komunistów, a następnie przejęcie władzy w Chile przez juntę wojskową sprawiają, że jasne zasady starego świata przestają działać, zaś starzejący się i zubożały plantator zmuszony jest zrewidować swoje dawne poglądy.

Rozciągnięta na niemal pół wieku wielowątkowa historia opowiedziana została w epickim stylu. Od nagłych zwrotów akcji bardziej liczą się charaktery i relacje między nimi, a także specyficzny klimat iberoamerykańskiej, zaprawionej melancholią magii. Krytycy podkreślali, że choć film nie uniknął scenariuszowych niedociągnięć, na uznanie zasługują piękne zdjęcia, interesująca muzyka Hansa Zimmera, a przede wszystkim - wspaniałe kreacje aktorskie. Esteban Trueba w interpretacji Jeremy'ego Ironsa jest kimś więcej niż tylko rodzinnym despotą, skrywa w sobie głód miłości i zawiedzione nadzieje. Meryl Streep jako tajemnicza, odrealniona i tragiczna Clara, stworzyła kolejną w swojej karierze zjawiskową kreację, na długo zapadająca w pamięć.

Film jest dziełem duńskiego reżysera średniego pokolenia, romansującego również z Hollywood - BILLE AUGUSTA. Zdobył on sławę oscarowym obrazem "Pele Zwycięzca" (film zdobył też Złotą Palmę w Cannes i Złotego Globa), co skłoniło Ingmara Bergmana do powierzenia Duńczykowi swojego scenariusza "Dobre chęci". Film, który powstał na jego podstawie, przyniósł Augustowi drugą Złotą Palmę w Cannes.

"Dom dusz" powstał na podstawie powieści "Dom duchów" poczytnej chilijskiej pisarki, feministki i działaczki społecznej - Isabel Allende. Jej pisarstwo zwykło zaliczać się do tzw. realizmu magicznego, ale ważnym elementem jej prozy są też realia polityczne i historyczne Ameryki Południowej, zwłaszcza ojczystego Chile, na co wpływ miały z pewnością jej rodzinne doświadczenia - autorka spokrewniona była z lewicowym prezydentem Chile Salvadorem Allende, obalonym przez Pinocheta. Jak wspominała: "Pinochet sprawił, że zostałam pisarką. W roku 1975 reżim zmusił mnie do emigracji. Osiadłam w Wenezueli i tam, by zagłuszyć nostalgię, zaczęłam pisać o dziejach swej rodziny i kraju". Dzięki temu świat poznał takie książki, jak "Eva Luna", "Suma naszych dni", czy wydana w 2010 roku "Podmorska wyspa". Pisarka mieszka obecnie w Stanach Zjednoczonych ze swoim drugim mężem, amerykańskim prawnikiem i pisarzem Williamem Gordonem. Jest założycielką Fundacji Isabel Allende, która działa na rzecz wspierania praw kobiet i dzieci.

CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...