Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Dom gry

Dom gry

House of Games
thriller, USA, 1987, 97 min.
reżyseria: David Mamet
obsada: Joe Mantegna, Lindsay Crouse, Mike Nussbaum
Premiera w Ale kino+: 28.01.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 159 miejsce w rankingu
Dom gry

Świat hazardu i oszustw emanuje nieodpartym urokiem i kusi pewną siebie psycholożkę... "Dom gry" to świetny debiut Davida Mameta, eksperta od budowania ekranowego napięcia i autora scenariusza do Oscarowego "Werdyktu". W rolach głównych występują Joe Mantegna i ówczesna żona reżysera, Lindsay Crouse.

Doktor Margaret Ford (Lindsay Crouse) ze sporym powodzeniem publikuje w prasie. Jest też świetną terapeutką i wiele czasu poświęca swoim pacjentom. Podczas jednej z sesji kompulsywny hazardzista, Billy (Steven Goldstein) wyciąga pistolet i grozi samobójstwem. Gdy doktor Ford składa obietnicę pomocy, pacjent zdradza, że przegrał właśnie 25 tysięcy dolarów, jeśli nie zwróci ich do następnego dnia, zostanie zabity. Wieczorem Ford rusza do hazardowej speluny o nazwie "Dom gry", gdzie poznaje Mike'a (Joe Mantegna), który miał grozić Billy'emu. Mężczyzna proponuje terapeutce ciekawy układ w zamian za umorzenie długu...

Lindsay Crouse, córka Broadwayowskiego dramatopisarza, zadebiutowała niedużą rolą w dużym filmie, jakim byli "Wszyscy ludzie prezydenta". Niedługo potem miała okazję spotkać się na planie filmowym z bożyszczem kobiet, Paulem Newmanem. To właśnie w 1977 r., przy okazji realizacji komedii sportowej "Na lodzie", wypatrzył ją DAVID MAMET. Rok później para była już po ślubie. Ze związku, który zakończył się w 1990 r. urodziły się dwie córki. Młodsza z nich, nosząca polskie imię - Zosia, zdobyła już sporą popularność, dzięki roli poukładanej Shoshanny w nominowanym do dwóch Złotych Globów serialu "Dziewczyny".

W 1984 r. Amerykańska Akademia Filmowa nominowała Crouse do Oscara za brawurową rolę w przeboju Roberta Bentona "Miejsca w sercu". Aktorka nigdy nie bała się także mniej oczywistych propozycji - pod koniec lat 80. zagrała policjantkę - lesbijkę w "Posterunku przy Hill Street". Była to jedna z pierwszych homoseksualnej postaci, które pojawiły się w amerykańskim serialu przeznaczonym dla szerokiej publiczności. Obecnie jej talent podziwiać można głównie na deskach teatralnych, bo jak twierdzi aktorka kino nie ma ciekawych ofert dla kobiet w pewnym wieku. Nie porzuciła jednak całkowicie X Muzy, sporadycznie pojawia się na wielkim i małym ekranie m.in. w serialu "Prawo i bezprawie".

W debiutanckim "Domu gry" Lindsay towarzyszy Joe Mantegna. Pochodzący z Chicago aktor znany jest m.in. z roli w biograficznym filmie Roba Cohena, "Ludzie rozrywki". Rola Deana Martina, legendarnego kinowego gwiazdora przyniosła Mantegni nominację do Złotego Globu.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...