Ale kino+
alekino+
Film. DOM LATAJĄCYCH SZTYLETÓW

DOM LATAJĄCYCH SZTYLETÓW

Shi Miau Mai Fu/House Of Flying Daggers
film przygodowy, Chiny/Hong Kong, 2004, 115 min.
reżyseria: Yimou Zhang
obsada: Andy Lau, Dandan Song, Shu Zhang, Takeshi Kaneshiro, Ziyi Zhang
Premiera w Ale kino+: 5.06.2010 r.
4.33
343
13 głosy | 243 miejsce w rankingu
DOM LATAJĄCYCH SZTYLETÓW

Zapierające dech w piersiach przygodowe widowisko, z bajeczną scenografią i fenomenalną choreografią scen walki. "Dom latających sztyletów" to baśń kung-fu zrealizowana w duchu filmu "Przyczajony tygrys, ukryty smok". Reżyserem tego spektaklu jest Zhang Yimou, ceniony twórca kina autorskiego, dziś najbardziej wzięty w Chinach specjalista od kostiumowych superprodukcji.

Akcja toczy się w Chinach epoki dynastii Tang (koniec I tysiąclecia n.e.). W cesarstwie narasta opór przeciw władzom, pojawia się wiele wywrotowych organizacji. Szczególne zagrożenie stanowi tajne sprzysiężenie znane pod nazwą Dom Latających Sztyletów. Oficerowie cesarskiej policji Jin (Takeshi Kaneshiro) i Leo (Andy Lau) podejrzewają, że jedną z jego kluczowych postaci jest Mei (Zhang Ziyi), niewidoma tancerka z domu publicznego. Stróże prawa aresztują dziewczynę, a następnie knują sprytną intrygę. Jin udaje, że jest zakochany w Mei, uwalania ją z więzienia i pomaga uciec. Policjanci liczą na to, że ociemniała wojowniczka doprowadzi Jina do przywódcy Domu Latających Sztyletów. Podczas karkołomnej ucieczki kłamstwo staje się powoli rzeczywistością: Jin naprawdę zakochuje się w Mei - z wzajemnością. Tymczasem oboje zbliżają się do tajemnej siedziby spiskowców. Na miejscu bohater dowie się, że nie wszystko w tej historii wygląda tak, jak mu się wydawało.

W roku 2000, wraz z wejściem na ekrany filmu "Przyczajony tygrys, ukryty smok" Anga Lee, nastąpiła rewolucja kina kung-fu. Reżyser połączył opowieść o mistrzach wschodnich sztuk walki z baśniową poetyką i wyrafinowaną estetycznie formą, a akcję osadził w dawnych, na wpół fantastycznych Chinach. Oszałamiający sukces "Przyczajonego tygrysa..." zainspirował chińską kinematografię do realizacji kolejnych widowisk utrzymanych w podobnym duchu. Mistrzem nowego gatunku został ZHANG YIMOU. Dla wielu kinomanów było to niemałe zaskoczenie. Zhang Yimou, autor niezapomnianego filmu "Zawieście czerwone latarnie", kojarzony był wcześniej przede wszystkim z festiwalowym kinem artystycznym. Cieszył się opinią dysydenta, jak miliony jego rodaków miał za sobą traumatyczne doświadczenia z czasów rewolucji kulturalnej i prześladowania polityczne. Legenda głosi, że aby zebrać pieniądze na pierwszą kamerę, sprzedawał własną krew. Jako filmowiec wiele razy padł ofiarą cenzury, ale w 2002 roku pogodził się z oficjalną chińską kinematografią, realizując film "Hero" - kostiumowe widowisko kung-fu, wówczas najdroższą i najbardziej wystawną produkcję w historii Państwa Środka. Następnym projektem reżysera był właśnie "Dom latających sztyletów". To film nakręcony według recepty sprawdzonej w "Przyczajonym tygrysie..." i "Hero". Mamy więc przygodowo-baśniową fabułę umieszczoną w realiach średniowiecznych Chin. Wycieczka w przeszłość jest pretekstem do olśnienia widza barwnymi kostiumami, wspaniałymi scenografiami, widowiskowymi scenami zbiorowymi i efektownymi pejzażami. Solą tego spektaklu są popisy wschodnich sztuk walki. Słowo sztuka jest tu jak najbardziej na miejscu, bo układane przez choreografów sceny batalistyczne i pojedynki zmieniają się w arcydzieło z pogranicza tańca, akrobatyki i poezji. Perfekcyjnej fabularno-wizualnej kompozycji dopełniają stylowi aktorzy: pamiętna z "Przyczajonego tygrysa..." i "Hero" śliczna Zhang Ziyi oraz dwóch amantów z Hongkongu - Andy Lau i znany z kina Wonga Kar-Waia melancholijny Takeshi Kaneshiro. "Dom latających sztyletów" to rozrywka na najwyższym poziomie, na jaki stać wielkiego reżysera Zhanga Yimou i współczesną chińską kinematografię, która pod względem możliwości produkcyjnych w niczym nie ustępuje Hollywood.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...