Ale kino+
alekino+
Film. DOM NA NAWIEDZONYM WZGÓRZU

DOM NA NAWIEDZONYM WZGÓRZU

House on Haunted Hill
thriller, USA, 1959, 75 min.
reżyseria: William Castle
obsada: Carolyn Craig, Elisha Cook Jr., Richard Long, Vincent Price
Premiera w Ale kino+: 25.02.2008 r.
4.00
343
4 głosy | 543 miejsce w rankingu

Zdziwaczały milioner płaci 10 tysięcy dolarów temu, komu uda się przeżyć makabryczne przyjęcie w nawiedzonym domu. Jeden z najbardziej znanych horrorów Williama Castle'a, mistrza kina B i jedna z najbardziej spektakularnych premier w historii kina.

Ekscentryczny milioner Frederick Loren (Vincent Price), na prośbę swojej czwartej żony, Annabelle (Carol Ohmart) - która całkiem niedawno próbowała otruć go arszenikiem -organizuje dziwaczne przyjęcie w nawiedzonym domu, w którym zginęło już siedem osób. Jedną z nich był brat właściciela posiadłości. Frederick, który nawiedzony dom jedynie wynajmuje, zaprasza tylko pięć osób - do tego zupełnie sobie obcych: właściciela domu, dziennikarkę, jedną ze swoich pracownic, psychologa i pilota odrzutowca. Gości łączy jedna wspólna cecha - wszyscy dają się skusić obietnicą nagrody wysokości 10 tysięcy dolarów dla tego, kto zdoła doczekać w złowieszczej willi świtu. Już na wstępie goście omal nie giną pod gigantycznym kryształowym żyrandolem, który spada z sufitu, a o północy gospodarz przyjęcia rozdaje wszystkim rewolwery, które wyjmuje z małych trumienek. Nikt już nie wyjdzie z domu - drzwi są zaryglowane od zewnątrz - a do ósmej, w domu pełnym duchów, zdarzyć może się wszystko, co najgorsze.

WILLIAM CASTLE, reżyser filmów klasy B, najczęściej horrorów, sławę zyskał głównie dzięki swoim niebywałym umiejętnościom autoreklamy. Już swoją pierwszą rolę na Broadwayu otrzymał ponoć dlatego, że przedstawił się jako rzekomy bratanek Samuela Goldwyna. Do historii przeszły zaś jego pomysły na premiery filmowe. Przed seansem "Makabry" zapowiedział widzom, że rodzina osoby, która umrze ze strachu podczas seansu, otrzyma odszkodowanie od firmy Lloyd's of London. W trakcie seansów filmu "The Tingler" niektóre fotele wibrowały, gdy na ekranie atakowała bestia. Przy okazji innych projekcji widzowie przed wejściem na pokaz mogli wykupić polisę ubezpieczeniową na wypadek niespodziewanego zawału, w kinie często obecna była pielęgniarka, a przed kinem na co wrażliwszych czekała karetka pogotowia. Premiera "Domu na Nawiedzonym Wzgórzu" do dziś uznawana jest za majstersztyk. Na linie pod sufitem przymocowany został szkielet, który zjechał po niej w stronę ekranu, gdy na filmie z szafy wyskoczył kościotrup. Cała sala wybuchnęła krzykiem, a najnowszy horror Castle'a z miejsca stał się przebojem. Czarny humor reżysera nie spodobał się tylko władzom Finlandii, które zakazały wyświetlania filmu - fińska premiera "Domu..." odbyła się dopiero w 1963 roku. Pod wrażeniem był za to sam Alfred Hitchcock, który pewne pomysły Castle'a wykorzystał później w swojej "Psychozie".

Dla polskich widzów Castle ważny jest też jednak z innego powodu. To on bowiem zakupił najpierw prawa do ekranizacji noweli Iry Levina "Dziecko Rosemary", ale ponieważ nie miał w Hollywood dobrej opinii, Paramount Pictures nie zgodził się, aby wyreżyserował film. Castle został więc producentem, a reżyserię powierzono młodemu polskiemu filmowcowi stawiającemu wówczas w Ameryce pierwsze kroki - Romanowi Polańskiemu.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...