Ale kino+
alekino+
Film. DOM NINY

DOM NINY

La maison de Nina
dramat wojenny, Francja, 2005, 112 min.
reżyseria: Richard Dembo
obsada: Agnés Jaoui, Agnés Jaoui, Arie Elmaleh, Arié Elmaleh, Katia Lewkowicz, Sarah Adler
Premiera w Ale kino+: 29.04.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 438 miejsce w rankingu
DOM NINY

Pod koniec wojny w tytułowym domu Niny zamieszkują żydowskie dzieci, które czekają na powrót ich rodziców z Niemiec, z obozów pracy. Najpierw jednak docierają do nich wieści o obozach zagłady.

Kiedy II wojna światowa chyliła się już ku końcowi, Naziści przesuwali się na Wschód, a Żydzi powoli wychodzili ze swoich kryjówek, francuski rząd uchwalił powstanie na terenie kraju tzw. domów nadziei. Miały w nich mieszkać żydowskie dzieci, których rodzice zaginęli na wojnie. Niektórym z nich udało się doczekać powrotu rodziców, większości - nie. Jeden z takich domów prowadzi tytułowa Nina (Agnes Jaoui). Jest wrzesień 1944 roku i dzieci, które ma pod swoją opieką, wierzy, że ich rodzice wrócą z Niemiec, gdzie zostali przecież wysłani "do pracy". Świat nie wie jeszcze o nazistowskich fabrykach śmierci. Wieści o nich do Francji przynoszą ludzie, którym udało się przeżyć piekło obozu koncentracyjnego. Wieści, którym z początku nikt nie chce dać wiary. W domu Niny mieszkają dzieci w różnym wieku, różnych wyznań (jedna z dziewczynek robi znak krzyża przed każdym posiłkiem), z różnych rodzin (są nawet mali komuniści). Ale kiedy starsze dowiadują się z gazet o istnieniu obozów koncentracyjnych, wszystkie powoli zdają sobie sprawę z tego, że są sierotami.

Film RICHARDA DEMBO, trzeci i ostatni w jego dorobku (twórca zmarł jeszcze przed ostatecznym montażem), w niezwykle oryginalny i subtelny sposób ukazuje dramat wojny. Reżyser zamyka w domu Niny tragiczny mikroświat, w którym jedynym wspólnym podmiotem wydaje się tragiczne doświadczenie. Widać to najostrzej, kiedy do domu przybywają ocaleni z obozu Żydzi - chłopcy w wieku od 7 do 18 lat. Są małymi dorosłymi, ludźmi złamanymi przez okrucieństwo, ból, strach i głód. Twórca jednak celowo nie skupia się na żadnym z dzieci. Centralną postacią filmu pozostaje Nina - w wyrazisty, daleki od sentymentalizmu sposób zagrana przez Agnes Jaoui, aktorkę i zdolną reżyserkę ("Opowiedz mi o deszczu", "Popatrz na mnie").

Richard Dembo, młodszy kolega twórców Nowej Fali, karierę rozpoczął głośnym dramatem "Przekątna gońca" (1984), który został nagrodzony Oscarem jako najlepszy film obcojęzyczny. Obok Liv Ullman i Michela Piccoli w filmie zagrali Daniel Olbrychski i Wojciech Pszoniak. Wkrótce potem Dembo zajął się operą, dla której na jakiś czas zaniedbał kino. W Paryżu wystawił m.in. "Madame Butterfly", która przyniosła mu opinię romantyka z zamiłowaniem do monumentalizmu. "Dom Niny" okazał się jego pożegnaniem z kinem - Dembo zmarł nieoczekiwanie na etapie postprodukcji.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...