Ale kino+
alekino+
Film. DOM WARIATÓW

DOM WARIATÓW


dramat obyczajowy, Polska, 1984, 93 min.
reżyseria: Marek Koterski
obsada: Anna Nehrebecka, Bohdana Majda, Marek Kondrat, Tadeusz Łomnicki
Premiera w Ale kino+: 22.08.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 376 miejsce w rankingu

W "Domu wariatów" po raz pierwszy pojawia się grana przez Marka Kondrata postać Adasia Miauczyńskiego, który miał potem powracać w kolejnych filmach Koterskiego, aż do ostatniego, znakomitego "Dnia świra". Postać ta stała się symbolem zdeklasowanego polskiego inteligenta nie potrafiącego unieść ciężaru zdegenerowanej, beznadziejnej rzeczywistości.

Oczyma bohatera oglądamy absurdy dnia codziennego, przypatrujemy się rozkładowi więzi między ludźmi, słabościom i wadom charakterów, które Koterski obnaża z perwersyjną wręcz bezwzględnością. "Dom wariatów" i następne filmy reżysera układają się w bodaj najbardziej trafny portret stanu ducha przeciętnych Polaków lat 80. Koterskiemu udało się przy tym ubrać te skądinąd przygnębiające opowieści, w konwencję groteskowej, czarnej komedii - przerażającej, ale zarazem na swój sposób zabawnej.

W "Domu wariatów" Adaś odwiedza, na krótko, swoich rodziców. Uczestniczy w familijnej kolacji, która zmienia się w jeden wielki koszmar. Bohater nie jest w stanie tego znieść. Nazajutrz po przyjęciu dzwoni do szpitala psychiatrycznego z prośbą o przyjęcie na leczenie - ma nadzieję, że w tytułowym domu wariatów będzie normalniej niż w chorym świecie, w którym przyszło mu żyć.

"Dom wariatów" był debiutem MARKA KOTERSKIEGO - być może najbardziej oryginalnego talentu jaki objawił się w kinie polskim w latach 80. Kiedy reżyser realizował swój pierwszy film, żywe było jeszcze wspomnienie "kina moralnego niepokoju" z przełomu lat 70. i 80. Ale choć między premierami czołowych dzieł tego nurtu a "Domem wariatów" upłynęło ledwie kilka lat, Koterski artystycznie należał już do zupełnie innego pokolenia. Jego film reprezentował nihilistyczne nastroje generacji Stanu Wojennego. "Moralny niepokój" Kieślowskiego czy Holland zastąpił skrajny pesymizm, psychologiczne okrucieństwo, prowokacyjnie cyniczny ton i wisielczy humor.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...