Ale kino+
alekino+
Film. DON JUAN DEMARCO

DON JUAN DEMARCO


komediodramat, USA, 1995, 93 min.
reżyseria: Jeremy Leven
obsada: Faye Dunaway, Geraldine Pailhas, Géraldine Pailhas, Géraldine Pailhas, Johnny Depp, Marlon Brando
Premiera w Ale kino+: 26.03.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 136 miejsce w rankingu

Don Juan (Johnny Depp) mieszka w Nowym Jorku, ma dwadzieścia jeden lat i właśnie zamierza - skokiem z billboardu - odebrać sobie życie z powodu nieszczęśliwej miłości.

Kiedy zebranym wokół policjantom przedstawia się jako najsłynniejszy kochanek wszech czasów, ci postanawiają wezwać na pomoc doświadczonego psychiatrę Jacka Micklera (Marlon Brando), aby wyperswadował szaleńcowi samobójcze plany. Kiedy się to udaje, doktor postanawia zabrać Don Juana na dziesięciodniową obserwację do szpitala psychiatrycznego, po której ma rozstrzygnąć, czy młody człowiek cierpi na chorobę umysłową czy tylko na depresję. Podczas terapii okazuje się jednak, że rzekomy Don Juan zaczyna wywierać znaczący wpływ na starzejącego się lekarza. Zabierając go w swój wyimaginowany świat, w którym rządzi miłość, każe mu zastanowić się nad własnym, pozbawionym emocji życiem, a także nad jego ogołoconym z uczuć i namiętności małżeństwem z Marilyn (Faye Dunaway).

JEREMY LEVEN, reżyser i scenarzysta "Don Juana DeMarco" nieprzypadkowo zestawił legendarną postać arcymistrza uwodzenia z psychicznie chorym człowiekiem, który od rzeczywistości ucieka w świat wyobraźni. Leven, zanim zadebiutował jako scenarzysta, przez długie lata był bowiem lekarzem psychiatrą, a jego reżyserski debiut - czyli "Don Juan DeMarco" - w dużej mierze czerpie z zawodowych doświadczeń twórcy. Film zachwyca jednak nie tylko rzetelnością i profesjonalizmem, z jakim odkrywa meandry ludzkiej duszy, ale przede wszystkim finezją, ciepłym humorem i sentymentalną, a zarazem wiarygodną aurą. Leven przebija się bowiem przez stereotypy i społeczny wstyd, znakomicie wykorzystuje aktorski talent "wiecznego dziecka" Johnny'ego Deppa, by opowiedzieć o podstawowym dla człowieka marzeniu o wielkiej i niekończącej się miłości. Marzeniu pozornie naiwnym, a przecież podstawowym, potraktowanym w tym filmie z lekkością, ale i powagą.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...