Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. DON JUAN DEMARCO

DON JUAN DEMARCO


komediodramat, USA, 1995, 93 min.
reżyseria: Jeremy Leven
obsada: Faye Dunaway, Geraldine Pailhas, Géraldine Pailhas, Géraldine Pailhas, Johnny Depp, Marlon Brando
Premiera w Ale kino+: 26.03.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 136 miejsce w rankingu

Don Juan (Johnny Depp) mieszka w Nowym Jorku, ma dwadzieścia jeden lat i właśnie zamierza - skokiem z billboardu - odebrać sobie życie z powodu nieszczęśliwej miłości.

Kiedy zebranym wokół policjantom przedstawia się jako najsłynniejszy kochanek wszech czasów, ci postanawiają wezwać na pomoc doświadczonego psychiatrę Jacka Micklera (Marlon Brando), aby wyperswadował szaleńcowi samobójcze plany. Kiedy się to udaje, doktor postanawia zabrać Don Juana na dziesięciodniową obserwację do szpitala psychiatrycznego, po której ma rozstrzygnąć, czy młody człowiek cierpi na chorobę umysłową czy tylko na depresję. Podczas terapii okazuje się jednak, że rzekomy Don Juan zaczyna wywierać znaczący wpływ na starzejącego się lekarza. Zabierając go w swój wyimaginowany świat, w którym rządzi miłość, każe mu zastanowić się nad własnym, pozbawionym emocji życiem, a także nad jego ogołoconym z uczuć i namiętności małżeństwem z Marilyn (Faye Dunaway).

JEREMY LEVEN, reżyser i scenarzysta "Don Juana DeMarco" nieprzypadkowo zestawił legendarną postać arcymistrza uwodzenia z psychicznie chorym człowiekiem, który od rzeczywistości ucieka w świat wyobraźni. Leven, zanim zadebiutował jako scenarzysta, przez długie lata był bowiem lekarzem psychiatrą, a jego reżyserski debiut - czyli "Don Juan DeMarco" - w dużej mierze czerpie z zawodowych doświadczeń twórcy. Film zachwyca jednak nie tylko rzetelnością i profesjonalizmem, z jakim odkrywa meandry ludzkiej duszy, ale przede wszystkim finezją, ciepłym humorem i sentymentalną, a zarazem wiarygodną aurą. Leven przebija się bowiem przez stereotypy i społeczny wstyd, znakomicie wykorzystuje aktorski talent "wiecznego dziecka" Johnny'ego Deppa, by opowiedzieć o podstawowym dla człowieka marzeniu o wielkiej i niekończącej się miłości. Marzeniu pozornie naiwnym, a przecież podstawowym, potraktowanym w tym filmie z lekkością, ale i powagą.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...