Ale kino+
alekino+
Film. DON JUAN

DON JUAN


dramat kostiumowy, Francja/Niemcy/Hiszpania, 1998, 96 min.
reżyseria: Jacques Weber
obsada: Ariadna Gil, Emmanuelle Beart, Emmanuelle Béart, Jacques Weber, Penélope Cruz, Penélope Cruz
Premiera w Ale kino+: 16.08.2003 r.
3.00
343
3 głosy | 586 miejsce w rankingu

Postać Don Juana, legendarnego uwodziciela i kobieciarza od wieków inspirowała dramaturgów i artystów. Popularność superkochanka nie ominęła oczywiście również kina. Trudno zliczyć filmy opowiadające o przygodach Don Juana.

Większość z nich mniej lub bardziej bezpośrednio oparta jest na klasycznej sztuce Moliere'a, uważnej za kanoniczną wersję dziejów niepoprawnego złodzieja kobiecych serc. Do molierowskiego tekstu odwołał się w swojej interpretacji historii Don Juana także JACQUES WEBER, ceniony francuski aktor filmowy i teatralny. Zgodnie z oryginałem Weber umieścił akcję w siedemnastowiecznej, targanej wojnami i konfliktami Hiszpanii. Reżyser i zarazem autor adaptacji molierowskiej sztuki sam wcielił się w tytułowego bohatera.

Przystojny szlachcic i awanturnik Don Juana, podróżuje w towarzystwie swojego wiernego sługi Sganarelle'a (Michel Boujenah), uwodzi kobiety - między innymi piękną Elvire (Emmanuelle Béart), niektórym obiecuje małżeństwo jak np. Mathurine (Penélope Cruz) czy Charlotte (Ariadna Gil), a przy okazji pakuje się w coraz gorsze tarapaty.

Mimo historycznego kostiumu, film Webera jest z ducha na wskroś współczesny, żeby nie powiedzieć postmodernistyczny. Reżyser/aktor prowadzi swoistą medytację nad Don Juanem, szukając znaczeń jakie kryją się w tej postaci dla dzisiejszego widza. Film podzielił krytykę w Francji. Przeciwnicy Webera zarzucali mu zbyt dowolne posługiwanie się dziełem Moliere'a. Zwolennicy filmu chwalili efektowne zdjęcia, kostiumy i scenografie, przygodowe walory produkcji, oraz odważną próbę stworzenia Don Juana, który odpowiadałby nastrojom i mentalności lat 90.
SERIALE

Trepalium

Francuski serial futurystyczny. Świat znajduje się w ciężkiej sytuacji...


Stieg Larsson: Mężczyzna, który igrał z ogniem

Film dokumentalny o pisarzu trylogii Millenium Stiega Larssona i jego...


Piknik pod Wiszącą Skałą

"Piknik pod Wiszącą Skałą" to ekranizacja powieści z lat 60. XIX wieku autorstwa...


Vitello

Mały Vitello wychowywany jest przez mamę, która nic mu nie mówi o nieobecnym...