Ale kino+
alekino+
Film. DON'S PLUM

DON'S PLUM


dramat, USA/Dania/Szwecja, 2001, 86 min.
reżyseria: R.D. Robb
obsada: Amber Benson, Kevin Connolly, Leonardo DiCaprio, Marissa Ribisi, Tobey Maguire
Premiera w Ale kino+: 7.12.2007 r.
5.00
343
35 głosy | 29 miejsce w rankingu

"Don's Plum" to film, który zdobył rozgłos na długo zanim ktokolwiek miał okazję go zobaczyć. Przez pięć lat odtwórcy głównych ról - Leonardo DiCaprio i Tobey Maguire - usiłowali nie dopuścić, aby obraz ich przyjaciela R.D. Robba wszedł na ekrany.

Tytułowy "Don's Plum" to całodobowy kalifornijski diner. Każdej sobotniej nocy zbiera się tu grupa nastolatków - młodych ludzi stojących u progu dorosłości, zbuntowanych, agresywnych i jednocześnie niepewnych przyszłości. Przyjaciele palą papierosy, wygłupiają się, zaczepiają klientów, romansują, toczą niekończące się rozmowy o życiu i seksie. Pewnej nocy atmosfera jest wyjątkowo gorąca, wszyscy wybitnie rozbrykani, bezczelni i zagubieni. Zwykła posiadówka w "Don's Plum" zamienia się w wieczór, po którym nic już nie będzie jak dawniej.

Wiadomość o istnieniu "Don's Plum" nie wykroczyłaby zapewne poza wąskie środowisko miłośników kina offowego, gdyby nie kłótnia w gronie starych przyjaciół. W połowie lat 90. autor "Don's Plum", R.D. ROBB należał do paczki młodych, dobrze zapowiadających się aktorów. Wśród jego imprezowych kompanów byli między innymi Kevin Connolly, Amber Benson i Marissa Ribisi, a przed wszystkim Leonardo DiCaprio i Tobey Maguire, wówczas jeszcze tylko obiecujący artyści, a nie mega gwiazdy, którymi mieli zostać w niedalekiej przyszłości. "Don's Plum" zaczął powstawać raczej jako sytuacja towarzyska niż poważna produkcja. R.D. Robb kręcił film z udziałem znajomych; postaci odtwarzane przez młodych aktorów przypominały ich samych, scenariusz istniał jedynie w zarysie, na planie było miejsce na swobodne improwizacje i spontaniczne zachowania. Oczywiście za występy w "Don's Plum" nikt nie brał pieniędzy.

Sytuacja zmieniła się radykalnie, kiedy okazało się, że R.D. Robb robił jednak swój film na poważnie, zamierza go zmontować i wprowadzić na ekrany. W międzyczasie wielu uczestników koleżeńskiego przedsięwzięcia stało się znanymi postaciami. Dotyczyło to zwłaszcza Leonardo DiCaprio i Tobey'a Maguire'a. Pierwszy za sprawą roli w "Titaniku", a drugi dzięki występom w filmach Anga Lee "Przejażdżka z diabłem" i "Burza lodowa" zyskali status hollywoodzkich gwiazd; DiCaprio stał się wręcz globalnym idolem. Skończyła się przyjaźń z R.D. Robbem. Młodzi gwiazdorzy oskarżyli kolegę, że próbował ich wykorzystać i podjęli kroki prawne celem zablokowania dystrybucji filmu. Zdołali doprowadzić do zakazu wyświetlania "Don's Plum" w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. R.D. Robb wyruszył szukać pomocy w Europie - i znalazł ją u samego Larsa von Triera, który pomógł w dokończeniu post produkcji filmu i zajął się jego dystrybucją na Starym Kontynencie. W 2001 roku, pięć lat po ukończeniu zdjęć, na festiwalu w Berlinie odbyła się premiera "Don's Plum".

"Don's Plum" jako "zakazany owoc" i film zawzięcie zwalczany przez sławnych aktorów, budził duże emocje. Kto jednak oczekuje po tym obrazie sensacji lub skandalicznych momentów godzących w image hollywoodzkich gwiazdorów, ten zapewne się rozczaruje. "Don's Plum" jest bowiem skromną, kameralną opowieścią o dojrzewaniu, świetnie zaobserwowanym obrazkiem z życia amerykańskich nastolatków. Nieprzypadkowo filmem zainteresował się właśnie Lars von Trier; w realizmie w dużej części improwizowanej opowieści R.D. Robba jest coś z estetyki Dogmy. Paradoksalnie, największym atutem "Don's Plum", są zacięci antagoniści tego filmu, Tobey Maguire i Leonardo DiCaprio, którzy w tej bezpretensjonalnej produkcji stworzyli doskonałe kreacje - tym bardziej świeże i autentyczne, że zagrane bezinteresownie, z daleka od agentów, speców od wizerunków i hollywoodzkich kalkulacji.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...