Ale kino+
alekino+
Film. Donnie Darko

Donnie Darko


thriller, USA, 2001, 113 min.
reżyseria: Richard Kelly
obsada: Jake Gyllenhaal, Maggie Gyllenhaal, Mary McDonnell, Patrick Swayze, Seth Rogen
Premiera w Ale kino+: 28.11.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 57 miejsce w rankingu
Donnie Darko

Debiutancki "Donnie Darko" Richarda Kelly'ego to jeden z tych filmów, których opowiadać nie wolno. I jeden z tych, których nie wolno nie obejrzeć. Hamletowskie pytanie "być albo nie być" zastępuje: "czy podążać za radami wielkiego królika"? W rolach głównych rodzeństwo Jake i Maggie Gyllenhaalowie.

Październik 1988 roku. Nastoletni Donnie Darko (Jake Gyllenhaal) budzi się w nocy i podąża za Frankiem, gigantycznym królikiem, który zdradza mu, że koniec świata nastąpi za 28 dni, 6 godzin, 42 minuty i 12 sekund. W czasie, gdy chłopak zasypia na polu golfowym, na dom, w którym mieszka z rodzicami (Mary McDonnell, Holmes Osborne) i dwiema siostrami (Maggie Gyllenhaal, Daveigh Chase) spada silnik samolotu. Reakcją otoczenia na informację o końcu świata jest jedynie zwiększenie dawki leków psychotropowych, które ordynuje terapeutka (Katharine Ross). Pytania pozostają: kim jest Frank? Czy Donnie jest niebezpiecznym schizofrenikiem? Czy uda mu się wyruszyć w podróż w czasie, o którą wypytuje nauczyciela (Noah Wyle)? Czy uwierzy w program odnowy duchowej proponowany przez lokalnego guru, Jima Cunninghama (Patrick Swayze)?

Debiut Richarda Kelly'ego nieźle namieszał na filmowej scenie i w niejednej głowie, zyskując prędko status dzieła kultowego. W katalońskim Sitges otrzymał nagrodę za scenariusz, na festiwalu Sundance nominację do nagrody jury. Hipnotyczna moc to w dużej mierze zasługa Jake'a Gyllenhaala, który w jednej sekundzie z socjopaty potrafi przeistoczyć się w miłego, zagubionego nastolatka. Rola Donniego była zresztą przełomem w karierze aktora, który w 2006 r. otrzymał nominację do Oscara za "Tajemnicę Brokeback Mountain" Anga Lee. Reszta obsady dotrzymuje mu kroku: rodzona siostra Maggie (Gyllenhaal) jako buntowniczka, świetna Mary McDonnell jako matka i zmarły niedawno Patrick Swayze w roli miejscowego guru. "Donnie Darko" to także ekranowy debiut, będącego dziś u szczytu kariery, Setha Rogena.

Sam RICHARD KELLY pozostaje wierny apokalipsie. W 2006 r. na ekrany wszedł jego film o wiele mówiącym tytule "Koniec świata", który nominowano do Złotej Palmy. Trzy lata później reżyser zaprezentował ciekawy projekt "The Box. Pułapka" z Cameron Diaz w roli głównej. Na 2013 rok, zaplanowano premierę "Corpus Christi", jego najnowszego filmowego dziecka.

W "Donniem Darko" kluczową rolę odgrywa królik, zwierzę, które w ostatnich dekadach zdobyło istotną pozycję w filmowym świecie. Darek Arest w artykule "Cholerne króliki", pisze: "Gdzie nie spojrzeć, nie poskrobać lekko powierzchni, tam wszędzie widać, że spisek ma wielkie uszy i wystające zęby. Nie wiadomo jeszcze do końca co, ale z pewnością z królikami coś jest na rzeczy". Franka zalicza Arest do gatunku królików apokaliptycznych, bo rzeczywiście długouchy wysłannik - no właśnie, kogo? - emanuje tą samą nie wyjaśnialną mocą przerażania, którą dysponował Bob z Lynchowskiego " Miasteczka Twin Peaks". Obaj zdają się być ucieleśnieniem Mroku, czy Szaleństwa, które drzemią tuż pod powłoką świata.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...