Ale kino+
alekino+
Film. Dorwać małego

Dorwać małego

Get shorty
komedia kryminalna, USA, 1995, 105 min.
reżyseria: Barry Sonnenfeld
obsada: Danny DeVito, Dennis Farina, Gene Hackman, John Travolta, Rene Russo
Premiera w Ale kino+: 28.12.2012 r.
5.00
343
10 głosy | 57 miejsce w rankingu
Dorwać małego

Elmore Leonard twórca powieści, która dała literacką podstawę kryminalnej komedii "Dorwać małego" twierdzi, że to najlepsza z ekranizacji jego książek. Te "pozostałe" to między innym "Jackie Brown", czy "Hombre" Martina Ritta. W nagrodzonym Złotym Globem filmie Barry'ego Sonnenfelda występują fenomenalni: Gene Hackman, John Travolta i Danny de Vito .

Idiotyczny spór o kurtkę prowadzi mafijnego lichwiarza, Chilliego Palmera (John Travolta) oraz innego mafiosa, Raya "Bonesa" Barboniego (Dennis Farina) na wojenną ścieżkę. Sęk w tym, że po śmierci "grubej ryby", Momo (Ron Karabatsos) to Bones zostaje przełożonym Chilliego i zleca mu odebranie długu od Leo (David Paymer), właściciela sieci pralni chemicznych, który zginął w katastrofie lotniczej. W międzyczasie Chilli dowiaduje się, że Leo jednak żyje. W poszukiwaniu dłużnika przez Las Vegas trafi do Los Angeles, w drodze na miejsce przyjmie jeszcze zlecenie na odbiór długu od hollywoodzkiego producenta, Harry'ego Zimma (Gene Hackman). Chilli włamuje się do domu aktorki Karen Flores (Rene Russo), u której nocuje Zimm i "zachęca" producenta do spłaty długu. Przy okazji Chilli - miłośnik kina - opowiada swój pomysł na film.

"Dorwać małego" to ekranizacja jednej z powieści hollywoodzkiego weterana, Elmore'a Leonarda. Autor zapewnia, że najlepsza. Jak wiele to znaczy, świadczą tytuły innych filmów inspirowanych jego twórczością: "Hombre" Martina Ritta, "Jackie Brown" Tarantino, "Co z oczu, to z serca" Stevena Soderbergha, serial "Justified: Bez przebaczenia", czy prezentowany na tegorocznym American Film Festival we Wrocławiu, "Freaky Deaky" Charlesa Matthau (syna Waltera).

Reżyserii powieści Leonarda podjął się BARRY SONNENFELD, człowiek wielu talentów. Nim rozpoczął karierę reżyserską, współpracował jako operator także z braćmi Coen. Jego dziełem są stylowe zdjęcia do "Śmiertelnie proste", czy "Ścieżki strachu", a także do kultowego "Kiedy Harry poznał Sally" Roba Reinera. Debiut reżyserski od razu był mocny. Jego "Rodzina Addamsów" z rolą Anjeliki Huston otrzymała Oscarową nominację. Późniejsze sukcesy filmowe Sonnenfelda to, oprócz świetnego "Dorwać małego", trylogia "Facetów w czerni" czy serial "Gdzie pachną stokrotki".

Kryminalna komedia Sonnenfelda iskrzy mrocznym humorem dzięki fantastycznej obsadzie. W filmie występuje między innymi dwukrotny laureat Oscara, Gene Hackman, zdobywca Złotego Globu - właśnie za rolę Chilliego - John Travolta, i Rene Russo - symbol seksu lat 90. Duchem pojawia się także inny amerykański aktor. Leonard przyznał kiedyś, że postać Martina Weira - w tej roli świetny Danny de Vito - inspirowana była osobistymi doświadczeniami pisarza z... Dustinem Hoffmanem.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...