Ale kino+
alekino+
Film. DOSKONALI SUPERBOHATEROWIE

DOSKONALI SUPERBOHATEROWIE

Ultimate Super: Super Heroes
dokument, USA, 2005, 44 min.

Premiera w Ale kino+: 24.09.2006 r.
343

Portret dwudziestu najsłynniejszych superbohaterów, którzy z wymyślonych na łamach powieści, komiksów, gier komputerowych czy filmów postaci stali się ikonami popkultury.

Są szybsi od pocisku, silniejsi niż bomba atomowa, albo sprytni i inteligentni co najmniej jak Sherlock Holmes. A do tego - obowiązkowo - nieprzeciętnej urody. I zawsze niestrudzenie walczą po stronie dobra. Od "Facetów w rajtuzach" po "Facetów w czerni", od Flasha Gordona po Jamesa Bonda, od "Fantastycznej czwórki" po "X-Men" - superbohaterowie zawsze znajdą rzesze wielbicieli. Spider-Man, postać z komiksów Marvela, po raz pierwszy pojawił się na stronach "Amazing Fantasy" w 1962 roku. Dziś w Hollywood powstaje już trzecia część superprodukcji Sama Raimiego o Człowieku-Pająku, a w której główne role zagrają Tobey Maguire i Kirsten Dunst. Batman porządku w Gotham City strzeże już od prawie 70 lat, a filmy o nim wciąż przynoszą wielomilionowe zyski (w jego czarnej pelerynie na wielkim ekranie pojawiali się już m.in. Michael Keaton, Christian Bale, George Clooney czy Val Kilmer). Superbohaterowie bowiem są nieśmiertelni - nie umierają ani w swoich fikcyjnych światach, ani w zbiorowej wyobraźni widzów i czytelników.

Twórcy dokumentu "Doskonali superbohaterowie" próbują znaleźć źródło magnetyzmu superbohaterów, zarówno tych, którzy - jak Superman - obdarzeni są nadludzkimi zdolnościami, jak i tych, którzy - jak Batman - swoje niezwykłe zdolności zawdzięczają sile szarych komórek i morderczemu treningowi. O ulubionych superbohaterów pytają ich twórców oraz tych, którzy powołali ich do drugiego życia na wielkim ekranie: Stana Lee (twórca Spider-Mana), Todda McFarlane'a (twórca Spawna), Jessicę Albę (aktorka z "Fantastycznej czwórki"), Vivicę A. Fox (aktorka z "Batman i Robin"), Hala Sparksa (aktor ze "Spiderman 2") czy reżysera Bryana Singera ("X-Men"). Ekskluzywne wywiady ilustrowane fragmentami filmów i komentarz narratora pozwalają widzowi głębiej zrozumieć na czym polega zbiorowe szaleństwo wokół superbohaterów, jakie socjalne znaczenie mają te fikcyjne postaci i dlaczego tak bardzo potrzebne są w świecie, gdzie dobro nie zawsze wygrywa.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...