Ale kino+
alekino+
Film. DOTKNIĘCIE NOCY

DOTKNIĘCIE NOCY


film kryminalny, Polska, 1961, 88 min.
reżyseria: Stanisław Bareja
obsada: Elżbieta Kępińska, Hanna Zembrzuska, Jerzy Kozakiewicz, Stefan Śródka, Wiesław Gołas
Premiera w Ale kino+: 7.03.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 133 miejsce w rankingu

Bohater filmu, prowincjonalny fotograf Jacenko (Jerzy Kozakiewicz) klepie biedę i marzy o szybkiej poprawie losu. Romans z kasjerką bankową Beatą (Hanna Zembrzuska) inspiruje go do opracowania planu napadu na konwój wiozący wypłaty.

Beata informuje ukochanego o dacie i trasie przyjazdu samochodu z pieniędzmi. Jacenko organizuje zasadzkę. W strzelaninie giną konwojenci i kierowca, przez przypadek ciężko ranna zostaje także Beata. Kiedy dziewczyna umiera w szpitalu Jacenko wraca do kryjówki, w której ukrył łup, wpada jednak w pułapkę zastawioną przez przebiegłego oficera milicji, Prokosza (Wiesław Gołas).

"Dotknięcie nocy" było drugim filmem wyreżyserowanym przez STANISŁAWA BAREJĘ - otoczonego dziś kultem autora "Misia" i "Bruneta wieczorową porą", mistrza satyry i wytrwałego tropiciela PRL-owskich absurdów. Bareja kojarzony jest powszechnie z komedią i do tego gatunku zaliczał się również jego debiut, "Mąż swojej żony". "Dotknięcie nocy" stanowi jednak w dorobku Barei wyjątek. Film uznawany jest za pierwszy polski powojenny kryminał i nie jest bynajmniej zabawny. Scenariusz Aleksandra Ścibora-Rylskiego oparty został na prawdziwych wydarzeniach - historii krwawego napadu rabunkowego, o którym głośno było w końcu lat 50.

"Dotknięcie nocy", a zwłaszcza kreacja Wiesława Gołasa, który wcielił się w kapitana Prokosza, zostało przyjęte przez ówczesnych widzów i krytyków bardzo przychylnie. Bareja wrócił kilka lat później do kina sensacyjnego realizując "Kapitana sowę". Był to już jednak film utrzymany w znacznie lżejszej niż "Dotknięcie" tonacji, a z czasem, jak wiadomo, reżyser całkowicie poświęcił się gatunkowi, w którym czuł się najlepiej - komedii.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...