Ale kino+
alekino+
Film. DOWÓD

DOWÓD

Proof
obyczajowy, USA, 2005, 97 min.
reżyseria: John Madden
obsada: Anthony Hopkins, Gwyneth Paltrow, Hope Davis, Jake Gyllenhaal
Premiera w Ale kino+: 22.01.2011 r.
4.33
343
13 głosy | 361 miejsce w rankingu
DOWÓD

"Dowód" to film z matematyką w tle i metafizyką w perspektywie. W Hollywood niecodziennie powstaje tak subtelne kino; w "Dowodzie" staje się ono faktem dzięki rewelacyjnym kreacjom Gwyneth Paltrow, Jake'a Gyllenhaala i Anthony'ego Hopkinsa.

Robert (Anthony Hopkins) był genialnym matematykiem, który zrewolucjonizował swoją dyscyplinę. Te sukcesy miały jednak miejsce w młodości uczonego. Później jego umysł zaczął osuwać się w mroki obłędu. Uniwersytet w Chicago do końca utrzymywał Roberta na stanowisku profesora mimo jego niepewnej kondycji psychicznej. W domu chorym geniuszem opiekowała się jego córka Catherine (Gwyneth Paltrow), również niezwykle zdolna matematyczka, która poświęciła jednak karierę dla ojca. Po śmierci Roberta pytania i wątpliwości, które tak długo wisiały w powietrzu, domagają się natychmiastowej odpowiedzi. W domu matematyka pojawia się Hal (Jake Gyllenhaal), uczeń i asystent geniusza, który chce przejrzeć jego notatki w poszukiwaniu przegapionych odkryć. Przybywa także druga córka matematyka, Claire, która pragnie zaopiekować się zdezorientowaną siostrą. Hal od dawna podkochuje się w Catherine, ale czy bohaterka może mu zaufać? Czy może obdarzyć zaufaniem własną siostrę? Czy może wreszcie być pewna samej siebie? Wiele wskazuje, że szaleństwo, które zniszczyło Roberta, może również kiełkować w umyśle Catherine. Kluczem do tych pytań wydaje się zamknięta szuflada biurka. Być może kryje ona naukowy dowód matematycznej teorii o trudnej do przecenienia doniosłości. Kto jest jednak autorem tego dowodu; Robert, czy może jego rozdarta między sprzecznymi pożądaniami córka Catherine?

"Dowód" jest filmową adaptacją nagrodzonej Pulitzerem sztuki Davida Auburna. Inspiracją dla dramaturga była postać Johna Nasha, genialnego, cierpiącego na schizofrenię matematyka sportretowanego również w innym głośnym filmie, "Piękny umysł". W "Dowodzie" odtwarzany przez Anthony'ego Hopkinsa szalony naukowiec jest jednak postacią drugoplanową. Reżyser JOHN MADDEN podąża za tekstem Auburna i skupia się na postaci Catherine. W filmie odtwarza ją Gwyneth Paltrow, która w tej roli wystąpiła również w londyńskiej teatralnej inscenizacji "Dowodu". "Dowód" to klasyczne kino aktorskie. Dzięki bezbłędnym wykonaniom, ten wielopoziomowy, subtelny film psychologiczny trzyma widza w napięciu niczym rasowy thriller.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...