Ale kino+
alekino+
Film. DOWÓD

DOWÓD

Proof
czarna komedia, Australia, 1991, 86 min.
reżyseria: Jocelyn Moorhouse
obsada: Genevieve Picot, Heather Mitchell, Hugo Weaving, Russell Crowe
Premiera w Ale kino+: 5.09.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 375 miejsce w rankingu
DOWÓD

Tokio, Sao Paolo i wreszcie Cannes - wszędzie tam "Dowód" zbierał nagrody. Debiutancki film Jocelyn Moorhouse to czarna komedia na temat, z którego rzadko robi się żarty - bohaterem jest niewidomy mężczyzna, w dodatku fotograf. Wykonawcami tego inteligentnego spektaklu są Hugo Weaving i Russell Crowe - pierwszorzędni aktorzy australijscy, obaj na moment przed rozpoczęciem wielkich, międzynarodowych karier.

Martin (Hugo Weaving) od urodzenia jest niewidomy. Kiedy był mały, matka zwykła opisywać mu otaczający świat. Już wtedy Martin powziął podejrzenie, że jest okłamywany. W rezultacie wyrósł na człowieka chorobliwie nieufnego. Kalectwo wywołało w nim obsesję na punkcie własnej niezależności. Martin ma specjalny sposób na dociekanie prawdy o świecie, którego nigdy nie widział. Jest fotografem - robi zdjęcia wszystkiemu, co chciałby zobaczyć. Następnie pokazuje odbitki obcym ludziom, prosząc ich, by opowiadali, co na nich widzą. W prowadzeniu domu pomaga Martinowi gosposia Celia (Genevieve Picot). Ona także, podobnie jak jej niewidomy pracodawca, zajmuje się fotografią. Robi zdjęcia wyłącznie jednej osobie - Martinowi. Mimo to, stosunki niewidomego i jego gosposi są jak najdalsze od sielanki. Martin i Celia stale walczą i dręczą się nawzajem. Tymczasem w życiu ociemniałego pojawia się nowa postać - poznany w restauracji kelner Andy (Russel Crowe). Ten młody człowiek wprowadza do cierpkiej codzienności Martina i Celii ducha pogody i niewinności. Niewidomy mężczyzna znajduje w Andy'm przyjaciela i prosi go, aby odtąd opisywał mu wszystkie zdjęcia. Dla Celii jest to katastrofa. Andy nie jest obojętny na jej urok, ale dziewczyna w ogóle tego nie dostrzega. Dla niej młody człowiek jest tylko rywalem w walce o uwagę i zaufanie Martina. Celia zaczyna więc knuć plan, którego celem jest skompromitowanie Andy'ego. Gosposia ma nadzieję, że kiedy kelner zniknie z ich życia, będzie mogła mieć Martina z powrotem tylko dla siebie.

Debiutantka JOCELYN MOORHOUSE ukazała w swoim filmie międzyludzki układ, który jest tyleż karkołomny i perwersyjny, co fascynujący. "Dowód" jest komedią, chwilami pobrzmiewa nawet tonem farsy, ale nie jest to dowcip łatwy ani niewinny. Humor Moorhouse ma bardzo ciemną barwę. Film australijskiej reżyserki podbija widza psychologicznym i fabularnym bogactwem. Nic tu nie przebiega zgodnie z dramaturgicznymi schematami znanymi z Hollywood - postaci są wielowymiarowe, a paleta emocji przypomina tęczę: jest w niej miejsce na miłość i zazdrość, szczęście i rozpacz, egoizm i czułość. Ozdobą oryginalnego projektu Moorhouse są aktorzy Russell Crowe i Hugo Weaving. Dziś obydwaj są hollywoodzkimi gwiazdami. Crowe wspiął się na szczyt dzięki rolom w takich filmach, jak "Zagadki Los Angeles" czy "Gladiator". Hugo Weaving pozostaje pamiętny jako złowieszczy agent Smith z cyklu "Matrix". Występując w "Dowodzie" obydwaj byli jednak dopiero w przededniu swoich wielkich karier i pozostawali znani tylko w rodzinnej Australii. Kapitalne kreacje w filmie Moorhouse są dowodem na to, że ich dzisiejsze powodzenie nie jest dziełem przypadku.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...