Ale kino+
alekino+
Film. DR JEKYLL I MR HYDE

DR JEKYLL I MR HYDE

Dr. Jekyll and Mr. Hyde
horror, USA, 1941, 114 min.
reżyseria: Victor Fleming
obsada: Ian Hunter, Ingrid Bergman, Lana Turner, Spencer Tracy
Premiera w Ale kino+: 31.10.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 378 miejsce w rankingu

Klasyczna powieść grozy R. L. Stevensona fascynowała filmowców niemal od początków historii kina. Szczególną popularnością cieszyła się w pierwszej połowie XX wieku. Zanim "Dr Jekylla i Mr Hyde'a" przeniósł na ekran w 1941 r. Victor Fleming, na podstawie książki powstał już prawie tuzin filmów. Do lat 50. opowieść o doktorze Jekyllu powracała w kinie częściej niż tematy Frankensteina i Draculi razem wzięte.

Ekranizacja VICTORA FLEMINGA to stylowe widowisko, typowa wielka produkcja złotej epoki Hollywood. Przystępując do realizacji filmu reżyser opromieniony był świeżym sukcesem jednego z największych przebojów wszechczasów, "Przeminęło z wiatrem". Nic też dziwnego, że studio MGM oddało do dyspozycji Fleminga swoje wielkie gwiazdy. W doktora Jekylla (i oczywiście w pana Hyde'a) wcielił się jeden z najwybitniejszych ówczesnych amerykańskich aktorów dramatycznych, Spencer Tracy. U jego boku stanęła uwielbiana w latach 40. Lana Turner, oraz młodziutka i olśniewająca Ingrid Bergman, która już wkrótce miała zagrać życiową rolę w "Casablance".

Realizacja filmu przypadała na szczytowe lata popularności freudyzmu w Ameryce - i właśnie w duchu Freuda Fleming zinterpretował powieść Stevensona. Tym razem więc historia Jekylla i Hyde'a jest nie tylko horrorem, lecz przede wszystkim metaforą dualizmu ludzkiej natury - dzikiej, niebezpiecznej podświadomości wyrywającej się z krępującego ją gorsetu rozumu, ogłady i cywilizacji. Spencer Tracy podkreślił takie odczytanie książki Stevensona grając niemal bez charakteryzacji - przemiany łagodnego dr Jekylla w brutalnego pana Hyde'a realizował środkami czysto aktorskimi, bez pomocy używanych zwykle do tych sekwencji efektów specjalnych.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...