Ale kino+
alekino+
Film. DR STRANGELOVE, CZYLI JAK PRZESTAŁEM SIĘ MARTWIĆ I POKOCHAŁEM BOMBĘ

DR STRANGELOVE, CZYLI JAK PRZESTAŁEM SIĘ MARTWIĆ I POKOCHAŁEM BOMBĘ

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
komedia, Wlk. Brytania, 1964, 91 min.
reżyseria: Stanley Kubrick
obsada: George C. Scott, Keenan Wynn, Peter Sellers, Sterling Hayden
Premiera w Ale kino+: 15.09.2003 r.
2.00
343
2 głosy | 674 miejsce w rankingu

W samym środku Zimnej Wojny, tuż po kryzysie kubańskim, podczas którego świat stanął na krawędzi atomowej zagłady, wydawało się, że konflikt jądrowy jest ostatnią rzeczą mogącą posłużyć za temat komedii.

Tym silniejsze wrażenie wywarł "Dr Strangelove", film uważany za jedną z najbardziej błyskotliwych i najczarniejszych komedii, jakie kiedykolwiek nakręcono. STANLEY KUBRICK opowiedział w nim o przypadkowym wybuchu Trzeciej (i najprawdopodobniej już ostatniej) Wojny Światowej. Ku zaskoczeniu, ale i zachwytowi widzów, nie potraktował jednak wizji zagłady cywilizacji poważnie, lecz zrealizował ją w konwencji brawurowej, satyrycznej farsy.

W "Doktorze Strangelove" globalny kryzys zaczyna się od szaleństwa pewnego amerykańskiego generała, nazwiskiem Jack Ripper (Sterling Hayden). Oficer ów opętany jest nienawiścią do "komuchów". Twierdzi, że podstępem próbują oni skazić "bezcenne soki cielesne" narodu amerykańskiego. Obsesja na punkcie "soków cielesnych" byłaby nieszkodliwa, gdyby Ripperowi nie podlegał szwadron bombowców strategicznych z ładunkami jądrowymi. Aby zabiec komunistycznemu "skażeniu", generał wydaje samowolnie rozkaz ataku atomowego na ZSRR i oczywiście za nic w świecie nie chce podać tajnego kodu, za pomocą którego można zawrócić samoloty. Prezydent USA (Peter Sellers) otwiera gorącą linię telefoniczną z radzieckim premierem. Stara się przekonać przywódcę ZSRR (który niestety jest kompletnie pijany), że nadchodzący atak jądrowy to tylko wybryk niezrównoważonego generała i nie należy go traktować poważnie. Jednocześnie brytyjski oficer (również Peter Sellers) stara się na różne sposoby wydobyć od Rippera kody odwołujące bombowce. Tymczasem ekscentryczny dr Strangelove (Peter Sellers w trzeciej roli), kiedyś hitlerowski zbrodniarz, dziś amerykański doradca do spraw jądrowych, uświadamia prezydenta, że radziecki odwet jest nieunikniony: zacznie się automatycznie i nawet sami Rosjanie nie są w stanie go powstrzymać. Wielkie boom wydaje się być nieuniknione.

Powieść Petera George'a, na której oparty jest "Dr Strangelove" bynajmniej nie ma komediowego charakteru. Początkowo film miał być poważnym politycznym thrillerem. Pracując nad scenariuszem Kubrick dostrzegł jednak w tej historii nieodparty komizm, który doskonale odpowiadał jego czarnemu, przewrotnemu poczuciu humoru. Reżyser, zresztą ku oburzeniu Petera George'a, postanowił zmienić konwencję filmu na satyryczną, zwariowaną komedię. Niektórzy aktorzy nie zostali powiadomieni o tej zmianie: Kubrick podpuszczał ich do grania bardzo serio, dzięki czemu w kontekście groteskowej całości ich występy stały się wyjątkowo zabawne. Realizacja "Dr. Strangelove" była przedsięwzięciem ryzykownym, Kubrick znalazł jednak godnego partnera w osobie Petera Sellersa. Wielki brytyjski komik, który niedługo zdobyć miał oszałamiającą popularność jako inspektor Clouseau z "Różowej Pantery", przeszedł tu samego siebie. Zagrał trzy różne postaci, i trudno orzec, która z ról Sellersa jest najlepsza, ponieważ każda z nich to komediowy majstersztyk.

Film zdobył 4 nominacje do Oscara, stał się jednym z największych przebojów kasowych lat 60. i do dziś otoczony jest kultem. Wielu krytyków stawia go wśród najważniejszych dokonań Kubricka, rzadko kiedy też pomija się "Dr. Strangelove" w zestawieniach najwybitniejszych filmów wszechczasów.

"Dr. Strangelove" to drapieżna i szalona wizja Zimnej Wojny, jak jednak uważał reżyser, nie mniej szalona niż epoka, w której świat każdego dnia stawał nad krawędzią atomowej zagłady.




SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...