Ale kino+
alekino+
Film. DRAKULA: KSIĄŻĘ CIEMNOŚCI

DRAKULA: KSIĄŻĘ CIEMNOŚCI

Dracula: Prince of Darkness
horror, Wlk. Brytania, 1966, 86 min.
reżyseria: Terence Fisher
obsada: Andrew Keir, Barbara Shelley, Christopher Lee, Francis Matthews
Premiera w Ale kino+: 17.10.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 494 miejsce w rankingu

Kontynuacja kultowego filmu grozy "Horror of Dracula" z 1958 roku. Christopher Lee, jeden z najbardziej pamiętnych odtwórców postaci Drakuli, powraca do swojej nieśmiertelnej roli.

W filmie "Horror of Dracula" z 1958 tytułowy wampir został pokonany przez swego odwiecznego wroga, profesora van Helsinga. W szczątkach upiora wciąż tli się jednak złowroga moc. Prochy Drakuli postanawiają na nowo ożywić - oczywiście za pomocą ludzkiej krwi - jego wierni słudzy. Książę wampirów powraca, by znów siać śmierć i grozę. O jego mocy przekona się czwórka turystów podróżujących po Wschodniej Europie. Mimo licznych ostrzeżeń ze strony miejscowej ludności, bohaterowie zapuszczają się w dziką okolicę na którą pada cień Drakuli i trafiają w końcu - na swoją zgubę - do posępnego zamku upiora.

Kiedy "Drakula: Książę Ciemności" wchodził na ekrany w 1966 roku, producent filmu, wytwórnia Hammer, zalecała bileterom rozdawanie widzom darmowych, wampirzych kłów. Z akcją promocyjną czy bez, obraz i tak skazany był na sukces, ponieważ w "Księciu Ciemności" do roli Drakuli powracał Christopher Lee. Po raz pierwszy aktor zagrał legendarnego wampira w wyprodukowanym w 1958 roku przez wytwórnię Hammer obrazie "Horror of Dracula". Luźno oparty na powieści Brama Stokera film okazał się wielkim przebojem i dziś zaliczany jest do żelaznej klasyki kina grozy. Ten kultowy status jest do pewnego stopnia zasługą niepowtarzalnego stylu horrorów ze studia Hammer, ale swoją popularność film zawdzięczał przede wszystkim niezapomnianej roli Christophera Lee. Ten obdarzony demoniczną charyzmą "flagowy" aktor Hammer Films stał się obok Beli Lugosiego najsłynniejszym odtwórcą postaci Drakuli w historii kina grozy. "Drakula: Książę Ciemności" to doskonała okazja do podziwiania kunsztu gwiazdora. Poziom produkcji studia Hammer bywał nierówny, ale przy okazji tego obrazu brytyjska fabryka horrorów pokazuje się od najlepszej strony: doświadczeni specjaliści od dreszczowców, reżyser TERENCE FISHER i scenarzysta Anthony Hinds, wspierani przez nietuzinkową osobowość Christophera Lee proponują eleganckie, nastrojowe i rzecz jasna przerażające kino grozy w najlepszym gatunku.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...