Ale kino+
alekino+
Film. Drakula

Drakula

Dracula
horror, USA/Wlk. Brytania, 1979, 104 min.
reżyseria: John Badham
obsada: Donald Pleasence, Frank Langella, Kate Nelligan, Laurence Olivier
Premiera w Ale kino+: 9.05.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 487 miejsce w rankingu
Drakula
1
2

"Drakula" Johna Badhama to romantyczna interpretacja powieści Brama Stokera; nakręcony z rozmachem film jest gotycką baśnią, w której legendarny wampir jest jednocześnie budzącym grozę upiorem i niebezpiecznie czarującym uwodzicielem.

W latach 70. na Broadwayu sukcesy święciła sztuka napisana przez Hamiltona Deane'a i Johna Balderstona na podstawie stokerowskiego "Drakuli". W przedstawieniu rolę wampira grał Frank Langella, zdobywając ogromną popularność, uznanie krytyki i nominację do nagrody Tony (teatralnego odpowiednika Oscara). Pod koniec dekady wytwórnia Universal pokusiła się o próbę przeniesienia przebojowego spektaklu na ekran. Nie miała to być jeszcze jedna z niezliczonych filmowych opowieści o legendarnym wampirze - produkcję od początku planowano z rozmachem na wielki hollywoodzki hit. Rolę Drakuli powierzono oczywiście Langelli. Za kamerą stanął JOHN BADHAM opromieniony niedawnym komercyjnym i artystycznym sukcesem "Gorączki sobotniej nocy" (w przyszłości reżyser miał jeszcze wielokrotnie dowieść, że ma doskonałą rękę do filmowych przebojów, kręcąc takie klasyki jak "Błękitny grom", "Krótkie spięcie" czy "Ptaszek na uwięzi"). Muzykę napisał John Williams, który wcześniej podbił publiczność porywająca ścieżką dźwiękową do "Gwiezdnych wojen" Lucasa, nakręcenie zdjęć powierzono doświadczonemu i kreatywnemu operatorowi Gilbertowi Taylorowi. Obsadę uzupełnił Donald Pleasence, oraz sam sir Laurence Olivier - wybitny brytyjski aktor szekspirowski wcielił się w śmiertelnego wroga Drakuli, profesora van Helsinga.

Fabuła "Drakuli" Badhama w ogólnym zarysie podąża ścieżką wyznaczoną przez powieść Stokera, ale film nie jest wierną ekranizacją literackiego oryginału. Pewne zmiany pojawiły się już w sztuce Hamiltona Deane'a i Johna Balderstona, inne wprowadził scenarzysta filmu W.D. Richter. Z obrazu Badhama zniknęła między innymi część książki Stokera rozgrywająca się w Transylwanii. W filmie hrabia Drakula od razu przybywa do Londynu i obiera za swą siedzibę zrujnowane opactwo, a następnie usiłuje przywieść do zguby dwie młode kobiety - Minę i Lucy. U Badhama wyraźniej niż w większości filmowych wersji "Drakuli" podkreślony jest erotyczny magnetyzm wampira. W archetypicznym "Nosferatu" F.W. Murnaua upiór był odrażającym, nieludzkim potworem; tymczasem postać kreowana przez Franka Langellę przyciąga mrocznym, niebezpiecznym urokiem - swoje demoniczne oblicze wampir odsłania stopniowo i w pełni ujawnia dopiero pod koniec opowieści. "Drakula" nie odniósł tak wielkiego sukcesu jaki mu wróżono. Zdaniem wielu krytyków film nie trafił w swój czas. Obecnie obraz Badhama odbierany jest lepiej niż w momencie premiery. Współcześni fani horroru cenią film zwłaszcza za wybitne walory produkcyjne: wspaniałe, stylizowane zdjęcia Gilberta Taylora, zaprojektowane z wyobraźnią dekoracje oraz sugestywną atmosferę gotyckiej baśni. Ta romantyczna interpretacja mitu "Drakuli" zapowiadała już kierunek, w którym kilkanaście lat później miał pójść F.F. Coppola w swojej autorskiej, genialnej adaptacji powieści Stokera.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...