Ale kino+
alekino+
Film. Dramatyczna decyzja

Dramatyczna decyzja

True north
thriller, Wlk. Brytania/Irlandia/Niemcy, 2006, 92 min.
reżyseria: Steve Hudson
obsada: Angel Li, Gary Lewis, Martin Compston, Peter Mullan, Steven Robertson
Premiera w Ale kino+: 16.03.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 495 miejsce w rankingu
Dramatyczna decyzja

Bezlitosne morze i trudne wybory ludzi zamkniętych w klaustrofobicznej przestrzeni statku. Debiut Steve'a Hudsona, nagrodzonego w Wenecji za krótkometrażowe "Goodbye", to wciągający thriller, zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami.

Kapitan trawlera "Opatrzność" (Gary Lewis) boryka się z finansowymi kłopotami. Marne połowy nie wystarczają na pokrycie kredytów zaciągniętych pod zastaw statku. Przejęcie łajby przez bank zdaje się nieuniknione. Syn kapitana, Sean (Martin Compston), próbuje za wszelką cenę znaleźć wyjście z pułapki i gdy statek znajdzie się w belgijskim porcie, w tajemnicy przed ojcem, zgadza się przewieźć nielegalnie do Wielkiej Brytanii grupę chińskich imigrantów. O jego planie wie tylko jeden z członków załogi - Riley (Peter Mullan). W każdym razie do czasu, gdy z mesy nie zacznie znikać jedzenie, a pokładowy kucharz nie wpadnie na trop złodzieja. Sean uważa, że jeśli trawler przybije do angielskiego brzegu bez połowu, służby celne od razu odkryją nielegalny ładunek. Nalega więc, by mimo ryzyka, zarzucać sieci. Rozpoczyna się dramatyczna walka. W miarę rozwoju akcji, między załogą a grupą imigrantów narasta napięcie. Mają jednak wspólnego wroga - niebezpieczne morze.

Tym, co różni debiut STEVE'A HUDSONA od innych "morskich" thrillerów, (jak np. "Gniew oceanu" Petersena) jest wrażliwość reżysera na nowe zjawiska społeczne. Brytyjczyk porusza trudny temat upadku rybołówstwa, jednego z tradycyjnych źródeł utrzymania Szkotów, oraz problem nielegalnej imigracji. "Nakręcono sporo dobrych filmów o nielegalnych imigrantach z punktu widzenia samych imigrantów" - mówi w wywiadzie dla Cineuropy Steve Hudson - "tym, co najbardziej interesowało mnie, jest spojrzenie na tę sprawę z perspektywy szmuglerów". Podkreśla, że szmuglerzy, choć zarabiają na krzywdzie ludzkiej, nie są sprawcami tej krzywdy. Bohaterami jego filmu są dwie grupy ludzi, starających się zapewnić godne życie sobie i swojej rodzinie nie zawsze moralnymi i legalnymi metodami. Ta prosta, ludzka perspektywa nie pozwala widzowi automatycznie wybrać "właściwej" strony.

Sceny morskie w "Dramatycznej decyzji" robią ogromne wrażenie. Mimo zimy kręcono je na prawdziwym kutrze i przy huraganowym wietrze. Debiut Hudsona ma również ciekawą obsadę: kapitana gra Gary Lewis, znany z"Gangów Nowego Jorku". W rolę jego syna wciela się nominowany do BAFTA Scotland Martin Compston, którego ostatnio można było zobaczyć w polskich kinach w "Uprowadzeniu Alice Creed". Riley'a odtwarza Peter Mullan, szkocki aktor ("Braveheart"), oraz uznany reżyser "Sióstr Magdalenek".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...