Ale kino+
alekino+
Film. DRAPIEŻNE MALEŃSTWO

DRAPIEŻNE MALEŃSTWO

Bringing Up Baby
film familijny, USA, 1938, 98 min.
reżyseria: Howard Hawks
obsada: Cary Grant, Charles Ruggles, Katharine Hepburn, Walter Catlett
Premiera w Ale kino+: 7.04.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 475 miejsce w rankingu

Cary Grant i Katherine Hepburn, niezapomniany aktorski duet, w postrzelonej, pełnej wariackich zwrotów akcji komedii Howarda Hawksa, twórcy "Rio Bravo", ale i "Mężczyźni wolą blondynki".

David Huxley (Cary Grant) jest startującym w karierę paleontologiem o mocno lewicowych poglądach. Ma miłą narzeczoną, z którą niebawem ma się ożenić i wielkie ambicje dokończenia uprzednio modelu brontozaura. Właśnie dowiedział się, że ostatnia kość - potrzebna, aby szkielet mógł wreszcie być kompletny - została odnalezionai stara się pozyskać ją dla swojego muzeum. Liczy też na duży datek od pewnej milionerki z Connecticut. I wtedy właśnie spotyka Susan Vance (Katherine Hepburn), odrobinę ekscentryczną, uroczą i potwornie gadatliwą kobietę, której doktor Huxley wyraźnie wpadł w oko. Uwagę paleontologa młoda dama usiłuje zwrócić na siebie przy pomocy Baby - swojego oswojonego lamparta, którego wychowuje w nowojorskim mieszkaniu. David wydaje się jednak nie zainteresowany, zwłaszcza, że każdemu spotkaniu z Susan towarzyszy seria niefortunnych zdarzeń. Jego stosunek do kobiety zmienia się jednak diametralnie, kiedy dowiaduje się, że jest ona siostrzenicą urabianej przez niego milionerki. W tym samym czasie ktoś kradnie i zakopuje w nieznanym miejscu bezcenną kość brontozaura. Wkrótce ucieka też Baby, a równocześnie z pobliskiego cyrku daje nogę inny lampart - już nieoswojony.

"Drapieżne maleństwo", ze wspaniałymi rolami Cary'ego Granta i Katherine Hepburn, zwykło się nazywać jedną z najbardziej postrzelonych komedii lat 30., choć film doceniono dopiero kilka lat po premierze. Sam reżyser, HOWARD HAWKS, nie był zadowolony z efektu swojej pracy, ale wielu krytyków właśnie "Drapieżne maleństwo" uważa za jego najlepszy film. Hawks, jeden z najbardziej szanowanych hollywoodzkich reżyserów swojego pokolenia, paradoksalnie bezskutecznie przez całą karierę walczył o Oscara - otrzymał go na dwa lata przed śmiercią za całokształt twórczości. Jemu Brian De Palma dedykował swojego "Człowieka z blizną" z 1983 roku (Hawks nakręcił "Człowieka z blizną" w 1932 roku), Quentin Tarantino zaś mówił, że być może "Rio Bravo" Hawksa jest dla niego osobistym filmem wszechczasów. U niego debiutowała Lauren Bacall w "Mieć i nie mieć" (1944) - żona Hawksa wypatrzyła ją na okładce magazynu dla pań i namówiła męża, żeby ją zatrudnił - ale najlepiej wspominał współpracę z Frances Farmer, którą reżyserował w "Prawie młodości" (1936). Jeden z najbliższych przyjaciół Hawksa, John Ford, nazywał go zresztą "szarym lisem" za jego niepoprawną skłonność do pięknych kobiet (choć mówiło się, że w trakcie kręcenia "Drapieżnego maleństwa" grająca główną rolę Hepburn miała romans właśnie z Fordem). Co ciekawe, to Hawks początkowo miał reżyserować "Casablancę", a Michael Curtiz został przydzielony do realizacji "Sierżanta Yorka". Przy wspólnej kolacji obaj twórcy doszli jednak do wniosku, że chętnie zamieniliby się projektami (Curtiz nie wiedział ponoć nic o hierarchii wojskowej, a Hawks chciał zrobić z "Casablanki"... musical).

Hawks pozostawił po sobie perły klasyki westernu: "El Dorado" z Johnem Wayne'em i Robertem Mitchumem, "Rzekę Czerwoną" i wspominane "Rio Bravo" z Wayne'em czy "Banitę" ze słynną z obfitego biustu Jane Russell (ponoć biustonosz projektował dla niej sam Howard Hughes, konstruktor samolotów, o którym opowiada "Aviator" Scorsese). Drugą słynną komedią Hawksa obok "Drapieżnego maleństwa" jest słynny przebój "Mężczyźni wolą blondynki", w której Marilyn Monroe wyśpiewywała "Diamonds Are a Girl's Best Friend".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...