Ale kino+
alekino+
Film. DRESZCZE

DRESZCZE


dramat, Polska, 1981, 101 min.
reżyseria: Wojciech Marczewski
obsada: Jerzy Bińczycki, Marek Kondrat, Teresa Marczewska, Tomasz Hudziec, Zdzisław Wardejn
Premiera w Ale kino+: 12.05.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 424 miejsce w rankingu
1
2

Znakomity, nagrodzony berlińskim Srebrnym Niedźwiedziem film o dorastaniu w epoce stalinizmu, pierwszych bolesnych rozczarowaniach, trudnych wyborach i erotycznych fascynacjach.

"To nie miał być przyjemny film" - mówił po premierze "Dreszczy" reżyser WOJCIECH MARCZEWSKI. "Miał przekazywać to, co działo się ze mną w tym najgorszym, najbardziej przerażającym okresie mojego życia". Ów okres, który posłużył za kanwę "Dreszczy", to przymusowy pobyt na obozie harcerskim (w rzeczywistości szkoleniowym obozie komunistycznych młodzieżówek), na który Marczewski został wysłany, kiedy UB aresztowało jego ojca. Podobny los spotyka trzynastoletniego bohatera filmu Tomka (Tomasz Hudziec), który na takim właśnie obozie przechodzi nachalną indoktrynację. Jest rok 1955, późna fala odwilży, która obiecuje już zmiany i odejście od partyjnych dogmatów, ale nie do końca jeszcze umie zerwać ze stalinowskim modelem komunizmu. Tomek należy do tych niepokornych, którzy nie wierzą w powtarzane przez druhów komunistyczne zaklęcia i nie zgadzają się na wygodny konformizm, jaki socjalistyczną mitologię pozwala godzić z rodzinną i katolicką tradycją. Wpisany na czarną listę dopuszcza się jeszcze wraz z kolegami "deprawacji" przeżartego ideologią Dominika - chłopcy poją go winem i zmuszają do słuchania "Głosu Ameryki". To jednak, co pociąga Tomka w socjalistycznej ekipie obozu, to nastoletni seksapil druhny-przewodniczki (Teresa Marczewska) ślepo posłusznej partii, choć również nękanej przez światopoglądowe niepokoje. Tymczasem fala strajków doprowadza do zwolnienia więźniów politycznych - wśród nich ojca Tomka. Na wieść o tym Dominik popełnia samobójstwo, a wstrząśnięty tym Tomek przeprowadza samokrytykę i bierze na siebie odpowiedzialność za śmierć kolegi.

Scenariusz "Dreszczy", obrazu uznawanego za najlepszy w całym dorobku Wojciecha Marczewskiego, początkowo odrzucono, a możliwość realizacji pojawiła się dopiero po strajkach na Wybrzeżu w sierpniu 1980 roku. Film od początku zyskał ogromne uznanie, a to zwłaszcza za sprawą niezwykłego, intymnego portretu dziecka epoki komunizmu. W bez wątpienia rozrachunkowym obrazie dopatrywano się również wpływów surrealizmu i twórczości Roberta Musila ("Niepokoje wychowanka Törlessa", "Człowiek bez właściwości"). Zachwyt rodzimej krytyki (Złote Lwy w Gdyni) podzielili międzynarodowi jurorzy - w 1982 roku w Berlinie "Dreszcze" zdobyły Srebrnego Niedźwiedzia i dodatkowo nagrody FIPRESCI, OCIC (Międzynarodowa Katolicka Organizacja Filmowa) i Międzynarodowego Stowarzyszenia Kin Artystycznych. Berliński festiwal w lutym 1982 roku był jednak dla Marczewskiego trudnym doświadczeniem. W Polsce trwał już wtedy stan wojenny wprowadzony dzień po premierze "Dreszczy" 12 grudnia 1981 roku, a film, który wywołał jednomyślny zachwyt na jednym z najważniejszych światowych festiwali, w kraju był zakazany przez cenzurę.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...