Ale kino+
alekino+
Film. DREWNIANY RÓŻANIEC

DREWNIANY RÓŻANIEC


dramat obyczajowy, Polska, 1964, 80 min.
reżyseria: Czesław Petelski, Ewa Petelska
obsada: Barbara Horawianka, Elżbieta Karkoszka, Jadwiga Chojnacka, Zofia Rysiówna
Premiera w Ale kino+: 11.07.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 365 miejsce w rankingu
1
2

Autobiograficzny film o losie wychowanek jednego z polskich przyklasztornych sierocińców. Portret dojrzewających dziewcząt, których młodość i witalność tłumiły surowe reguły przytułku, prowadzonego - jak mówiła sama autorka - przez "proste kobiety, góralki nawykłe do ciężkiego życia, także do głodu, które poszły do zakonu, bo nie znalazły męża".

"Drewniany różaniec", debiutancka powieść Natalii Rolleczek, do dziś owiana jest złą sławą z powodu jej ogromnej popularności w czasach komunistycznej propagandy. Wspomnienia dwóch lat życia, jakie autorka spędziła w zakopiańskim przytułku dla sierot prowadzonym przez siostry Felicjanki, ówczesna władza wykorzystała jako krytykę przedwojennej, sanacyjnej Polski, w której nie istniał żaden system ochrony bezdomnych dzieci. Powieść została nawet opatrzona specjalną notką: "Książka zatwierdzona przez Ministerstwo Oświaty jako pożądana w bibliotekach licealnych". W rzeczywistości autobiograficzna powieść Rolleczek to niezwykłe świadectwo biedy i upokorzenia, które były nieodłączną częścią klasztornego życia sierot.

Zakopane, 1936 rok. Do obskurnego sierocińca prowadzonego przez siostry zakonne trafia nowa wychowanka Natalia (Elżbieta Karkoszka). Dziewczyna szybko przekonuje się, że w miejscu, do którego trafiła, bardziej niż religijność i sprawiedliwość liczą się hipokryzja i bezwzględność. Kiedy siostry niesłusznie posądzają ją o kradzież chleba, w formie protestu naciera sobie oczy denaturatem. Kiedy wychodzi na jaw, że złodziejką jest chora na gruźlicę Celina (Halina Kowalska), dziewczęta dokonują na niej samosądu. Gdy w zakładzie dochodzi do kolejnych tragicznych wydarzeń (poroniona ciąża Rózi, przykładnej sodalistki czy ucieczka Helki), wzburzone pensjonariuszki doprowadzają do buntu. Z sierocińca usunięta zostaje znienawidzona przez dziewczęta siostra Modesta (Barbara Horawianka), a nową przełożoną zostaje Mateczka (Zofia Rysiówna). Szybko jednak okazuje się, że dla wychowanek sierocińca nic się nie zmieni.

"Drewniany różaniec", przeniesiony na duży ekran przez reżyserskie małżeństwo EWĘ i CZESŁAWA PELETSKICH (oboje są absolwentami łódzkiej szkoły filmowej), był drugim filmem, w którym wystąpiła legendarna polska aktorka teatralna Zofia Rysiówna. Obecna na planie Natalia Rolleczek mówiła o niej: "Zofia Rysiówna wspaniale zagrała Mateczkę. Z dużą godnością. Jakby była ksienią olbrzymiego klasztoru, a nie przełożoną zawszonego, brudnego przytułku". W pozostałych rolach pojawiły się m.in. Barbara Horowianka, późniejsza Emma Latter z "Pensji pani Latter" Stanisława Różewicza czy pani Maria z "W labiryncie", pierwszej polskiej telenoweli oraz Halina Kowalska, znana głównie z popularnych komedii "Nie lubię poniedziałku" Tadeusza Chmielewskiego i "Nie ma róży bez ognia" Stanisława Barei. "Drewniany różaniec" był też udanym debiutem Elżbiety Karkoszki, jednej z ulubionych aktorek Kaziemierza Kutza - zagrała m.in. w jego filmach "Śmierć jak kromka chleba", "Pułkownik Kwiatkowski" czy w reżyserowanym przez niego serialu "Sława i chwała".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...