Ale kino+
alekino+
Film. DROBIAZGI

DROBIAZGI

Detaljer/Details
dramat, Szwecja/Dania/Wlk.Brytania, 2003, 110 min.
reżyseria: Kristian Petri
obsada: Jonas Karlsson, Michael Nyqvist, Pernilla August, Rebecka Hemse
Premiera w Ale kino+: 4.09.2005 r.
4.32
343
95 głosy | 445 miejsce w rankingu

Obraz przypominający najlepsze dokonania Ingmara Bergmana, a zarazem jedna z najdroższych szwedzkich produkcji ostatnich lat ze znakomitą obsadą i scenariuszem opartym na sztuce wybitnego współczesnego dramaturga Larsa Noréna.

Młoda i atrakcyjna Emma (Rebecka Hemse) czuje się wewnętrznie mocno zagubiona, czego dowód daje m.in. w swoich pisarskich próbach. Gdy jako początkująca autorka przedstawia swoją powieść uznanemu wydawcy Erikowi (Michael Nyqvist) niemal z miejsca rozpoczyna się między bohaterami romans, a Erik dla nowej miłości postanawia odejść od żony Ann (Pernilla August). Sprawy okazują się jednak dużo bardziej skomplikowane - Emma ma już partnera, którym jest utalentowany dramaturg Stefan (Jonas Karlsson). Stefan z kolei nie tylko zna Erika (publikuje u niego swoje sztuki), ale też rozpoczyna romans z... Ann, pretekstem do czego znów okazuje się nieoczekiwanie spotkanie: Ann pracuje jako lekarz w szpitalu, gdzie Stefan trafia po przedawkowaniu pigułek nasennych.

Wbrew pozorom film KRYSTIANA PETRI nie przypomina klasycznej love story - to przejmująca opowieść o czworgu bohaterach, którzy żyją obok siebie, mijają się co dzień i z powodu tytułowych "drobiazgów" wchodzą ze sobą w kolejne, coraz bardziej zaskakujące relacje. Widać to zwłaszcza w mistrzowsko prowadzonych dialogach - scenariusz napisany został na podstawie sztuki Larsa Noréna, jednego z najbardziej cenionych współcześnie w Europie - również w Polsce - dramaturgów ("Demony", "Mieć odwagę zabić", "Chaos jest sąsiadem Boga"), nazywanego przez krytyków "architektem wnętrz ludzkiego nieszczęścia". Język Noréna idealnie wyczuł operator filmu Göran Hallberg, który z jednakową swobodą wykorzystał kamerę z ręki i ujęcia statyczne, styl paradokumentalny oraz nieco odrealniony. O klasie filmu zdecydowali przede wszystkim najwybitniejsi szwedzcy aktorzy - wśród nich znani w Polsce Michael Nyqvist ("Tylko razem" Lukasa Moodyssona) oraz Pernilla August ("Księga Diny" Ole Bornedala).

"Drobiazgi" to jedna z najdroższych szwedzkich produkcji w ostatnich latach - budżet wyniósł ponad 20 milionów szwedzkich koron, a zdjęcia kręcone były m.in. we Włoszech, Londynie i Sztokholmie. Film został znakomicie przyjęty przez krytyków, którzy docenili skandynawski pazur w portretowaniu bohaterów oraz twórcze nawiązania do dzieł Ingmara Bergmana.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...