Ale kino+
alekino+
Film. DROGA DALEKA PRZED NAMI

DROGA DALEKA PRZED NAMI


dramat wojenny, Polska, 1979, 84 min.
reżyseria: Władysław Ślesicki
obsada: Edmund Fetting, Emil Karewicz, Krzysztof Majchrzak, Tomasz Mędrzak, Wojciech Gruca
Premiera w Ale kino+: 4.08.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 50 miejsce w rankingu
DROGA DALEKA PRZED NAMI

Opowieść o najmłodszych powstańcach - harcerzach Szarych Szeregów, których wojna zmusiła do zbyt gwałtownego wejścia w dorosłość.

Dziś Zawiszacy (nazwa pochodzi od Zawiszy Czarnego) mają swoje strony internetowe - ponad pół wieku temu, jako najmłodszy oddział Szarych Szeregów walczyli w Powstaniu Warszawskim. Co się działo później z tymi, którzy przeżyli? O tym między innymi opowiada poruszający obraz Władysława Ślesickiego "Droga daleka przed nami". Dwójka głównych bohaterów to bracia: Piotr (Tomasz Mędrzak) i Wojtek (Wojciech Gruca). Po upadku Powstania wraz z wieloma innymi nastoletnimi żołnierzami trafiają do obozu pracy w Niemczech. Udaje im się uciec, ale po niedługim czasie zostają złapani przez gestapo. Wytrzymują więzienie, przesłuchania, tortury, aż wreszcie ratuje ich koniec wojny - miasto rozpoczyna ewakuację, a bracia znów uciekają. Kiedy docierają do Warszawy, na miejscu rodzinnego domu odnajdują zgliszcza i mogiły rodziców.

WŁADYSŁAW ŚLESICKI to przede wszystkim mistrz dokumentu - jego twórczość w dużej mierze inspirowana jest szkołą Roberta Flaherty'ego, uważanego za ojca angielskiego dokumentu poetyckiego. Polski reżyser uważał jednak, że doświadczenie fabularne jest dla dokumentalisty naturalnym etapem rozwoju, kiedy czerpanie inspiracji jedynie z rzeczywistości przestaje wystarczać. Fabularne filmy Ślesickiego są zatem wyważonym połączeniem kreacji z obserwacją, fikcji z historycznymi faktami, czego "Droga daleka przed nami" stanowi znakomity przykład. Paradokumentalne zdjęcia sąsiadują tu z malarskimi, pieczołowicie dopracowanymi ujęciami, a wymyślona historia dwóch braci splata się z osobistymi doświadczeniami reżysera, który w czasie II wojny światowej był drużynowym Szarych Szeregów.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...