Ale kino+
alekino+
Film. DROGA DO COMPOSTELI

DROGA DO COMPOSTELI

Saint-Jacques... La Mecque/Start Walking!
film obyczajowy, Francja, 2005, 103 min.
reżyseria: Coline Serreau
obsada: Artus de Penguern, Jean-Pierre Darroussin, Muriel Robin, Pascal Legitimus
Premiera w Ale kino+: 13.02.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 41 miejsce w rankingu

Kino drogi dla pieszych. Offowa, obrazoburcza, błyskotliwa komedia o współczesnych pielgrzymach maszerujących starym średniowiecznym szlakiem pątników do sanktuarium w Composteli.

Pierre (Artus de Penguern), Clara (Muriel Robin) i Claude (Jean-Pierre Darroussin) są rodzeństwem. Sporo ich dzieli: Pierre jest neurotycznym japiszonem, Clara prowincjonalną nauczycielką, zaś Claude poczciwym alkoholikiem, który nie przepracował w swoim życiu nawet jednego dnia. Cała trójka szczerze się nawzajem nie znosi, ale teraz połączył ich wspólny cel. Niedawno zmarła matka rodzeństwa zostawiła pokaźny spadek. Bohaterowie dostaną go, ale tylko pod warunkiem, że odbędą we trójkę tradycyjną piszą pielgrzymkę do sanktuarium świętego Jakuba w Composteli - inaczej cały majątek trafi na cele charytatywne. Skłócona trójka nie ma wyboru - Pierre, Claude i Clara muszą porzucić codzienną rutynę i wyruszyć na wyczerpującą, dwumiesięczną wyprawę. Towarzyszy im grupka innych pielgrzymów, z których zresztą żaden nie ma spraw religijnych w zbyt wielkim poważaniu - może z wyjątkiem Ramziego, młodego, niewykształconego francuskiego Araba, który jest przekonany, że celem pielgrzymki jest... Mekka.

Tradycja pieszych pielgrzymek do sanktuarium św. Jakuba w hiszpańskiej Composteli sięga głębokiego średniowiecza, ale pozostaje żywa - do dziś nie brakuje wiernych, którzy przemierzają stary szlak dawnych pątników. Bohaterowie "Drogi do Composteli" nie są jednak typowymi uczestnikami pielgrzymek; daleko im do pobożności, podobnie zresztą jak reżyserce filmu COLINE SERREAU daleko jest do ortodoksyjnego traktowania religii. "Droga do Composteli" to łagodnie antyklerykalna komedia, ale przede wszystkim zabawny film drogi. Rytm podróży wyznacza tu powolne tempo mozolnego marszu bohaterów, którzy po drodze kłócą się, romansują, intrygują i śnią surrealistyczne sny przedstawione w postaci kapitalnych onirycznych sekwencji. "Droga do Composteli" to komedia pod wieloma względami niekonwencjonalna, ale zasadnicza reguła kina drogi zostaje tu zachowana - podróż ma wymiar metaforyczny i dla wszystkich bohaterów - niezależnie od ich religijnego sceptycyzmu - będzie okazją do duchowej przemiany.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...