Ale kino+
alekino+
Film. DROGA DO GUANTANAMO

DROGA DO GUANTANAMO

The Road to Guantanamo
film dokumentalny/dramat, Wlk. Brytania, 2006, 92 min.
reżyseria: Mat Whitecross, Michael Winterbottom
obsada: Arfan Usman, Farhad Harun, Riz Ahmed, Waqar Siddiqui
Premiera w Ale kino+: 7.05.2009 r.
5.00
343
10 głosy | 229 miejsce w rankingu
DROGA DO GUANTANAMO

Oparta na faktach dramatyczna historia trójki przyjaciół uwięzionych w Guantanamo. Film kontrowersyjnego reżysera, Michaela Winterbottoma, zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie.

Mieszkający w Tipton w środkowej Anglii 19-letni Asif (Afran Usman) dowiaduje się od matki, że znalazła mu w Pakistanie żonę. Chłopak zgadza się na wesele, jedzie do ojczyzny i stamtąd telefonicznie prosi przyjaciela Ruhela (Farhad Harun), by zastąpił na ślubie jego drużbę, który nie może dojechać. Ruhel postanawia pojawić się na ślubie z Shafiqiem (Riz Ahmed) i Monirem (Waqar Siddiqui). Cała czwórka przyjaciół spotyka się w Karaczi i po płomiennej mowie imama w meczecie spontanicznie postanawia pojechać do Afganistanu. Dołącza do nich pakistański kuzyn Shafiqa, Zahid. Po wyczerpującej drodze docierają do Kandaharu, ale poza piciem piwa i włóczeniem się po mieście nie mają pomysłu, co robić. Postanawiają więc wracać do Pakistanu i wtedy właśnie zaczynają się ich dramatyczne przygody. Najpierw przez przypadek gubią Monira. Potem ciężarówka, zamiast na granicę z Pakistanem, zawozi ich w samo centrum wojny. Ledwo uchodzą z życiem, a niedługo później trafiają w ręce afgańskich bojowników z Sojuszu Północnego, by w końcu znaleźć się w owianym niechlubną sławą więzieniu w Guantanamo. Trafiają tam Ruhel, Shafiq i Asif - Zahid pozostał po drodze, uwięziony w Pakistanie. Tu, w Guantanamo, kilka tygodni po 11 września 2001 roku, trzej przyjaciele zostają uznani przez amerykańskie wojsko za potencjalnych terrorystów. Amerykanie pozbawiają ich ze sobą wszelkiego kontaktu, godzinami przesłuchują, budzą kilka razy w ciągu nocy, maltretują przeraźliwie głośną heavymetalową muzyką. Przyjaciele z Tipton zostają zwolnieni dopiero w 2004 roku po tym, jak nie znaleziono żadnych dowodów na to, by mieli cokolwiek wspólnego z jakąkolwiek organizacją terrorystyczną.

MICHAEL WINTERBOTTOM to jeden z najbardziej zapracowanych, a także nieprzewidywalnych reżyserów brytyjskich. Ma w swoim dorobku tak różnorodne obrazy, jak "Aleja Snajperów", "Kodeks 46", "9 songs", "Tristram Shandy - Wielka Bujda" czy dokumenty o Ingmarze Bergmanie. Z dramatyczną historią trójki uwięzionych w Guantanamo przyjaciół zetknął się czytając gazety i oglądając wiadomości. Postanowił spotkać się nimi. Młodzi mężczyźni od razu zainteresowali się pomysłem, by zrealizować film o tym, co przeżyli. Przez blisko miesiąc opowiadali swoją historię współreżyserowi obrazu, Matowi Whitecrossowi. Na podstawie 650 stron spisanych nagrań powstał projekt "Drogi do Guantanamo", w której główne role zagrali amatorzy: Farhad Harun, Riz Ahmed i Arfan Usman. Winterbottom postanowił zrobić film w formie inscenizowanego dokumentu. Wcześniej uczynił to realizując nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie "Na tym świecie". Na planie "Drogi do Guantanamo" odtwarzano więc prawdziwe wydarzenia, a aktorzy, którzy spędzili dużo czasu z pierwowzorami swoich postaci, mieli jak najwierniej oddawać ich autentyczne zachowania. Realizacyjnie film przypomina reportaż: to, co się dzieje, komentują do kamery bohaterowie, a co chwilę pojawiają się fragmenty telewizyjnych wiadomości, w których o wojnie w Iraku i więzieniu w Guantanamo mówią m.in. George Bush i były amerykański sekretarz obrony, Donald Rumsfeld. "Chodziło o to, żeby pokazać rozdźwięk pomiędzy kreowanym przez media obrazem rzeczywistości a prawdziwym życiem ludzkim" - tłumaczył w wywiadzie Michael Winterbottom. "Bush i Blair powtarzali z pewnością i arogancją w głosie, że wojna w Iraku to walka dobra ze złem, a więźniowie to "źli ludzie". Ale my widzimy inną stronę medalu - trójkę bohaterów, którzy zupełnie bez przyczyny przeżyli koszmar."

Przejmująca "Droga do Guantanamo" była najgoręcej komentowanym filmem podczas festiwalu w Berlinie w 2006 roku. Niektórzy dostrzegli w niej kolejny dowód na bezsensowność wojny w Iraku i pustosłowie przywódców Ameryki i Wielkiej Brytanii. Inni zwracali uwagę, że nie wszystkie zachowania bohaterów - jak choćby powód, dla którego zdecydowali się wyjechać do Afganistanu - pozostają jasne. Jury pod przewodnictwem Charlotte Rampling przyznało ostatecznie "Drodze do Guantanamo" Srebrnego Niedźwiedzia. Podczas powrotu z festiwalu do Wielkiej Brytanii dwaj grający w filmie aktorzy - Riz Ahmed i Farhad Harun - zostali tymczasowo zatrzymani przez brytyjską policję. Jak podała stacja BBC, jeden z nich był pytany, czy zamierza w przyszłości brać udział w innych, politycznych filmach.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...