Ale kino+
alekino+
Film. DROGA DO NAGRÓD

DROGA DO NAGRÓD

The Road to the Oscars
film dokumentalny, USA, 2009, 52 min.

Premiera w Ale kino+: 22.02.2009 r.
5.00
343
15 głosy | 130 miejsce w rankingu

W oscarową noc ale kino! zaprasza na wieczór z Oscarami. Otworzy go "Droga do Oscarów" - dokumentalna relacja z tegorocznych nominacji, w której zaprezentowane zostały tytuły walczące o statuetkę oraz wywiady z twórcami i aktorami.

W tym roku rekordzistą jest film Davida Finchera "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona", który otrzymał aż 13 nominacji do Oscara - więcej zdobyły do tej pory tylko "Wszystko o Ewie" (1950) oraz "Titanic" (1997). O miano najlepszego filmu roku obraz Finchera konkuruje z takimi tytułami, jak "Obywatel Milk" Gusa Van Santa, "The Reader. Zaklinacz słów" Stephena Daldry'ego, "Frost/ Nixon" Rona Howarda i "Slumdog. Milioner z ulicy" Danny'ego Boyle'a. O statuetkę dla najlepszego aktora - obok Richarda Jenkinsa ("Spotkanie") i Franka Langelli ("Frost/ Nixon") - walczą Brad Pitt ("Ciekawy przypadek Benjamina Buttona"), Sean Penn jako Harvey Milk i Mickey Rourke, który w "Zapaśniku" Darrena Arronofsky'ego stworzył być może rolę swojego życia. O tytuł najlepszej aktorki konkurować będą z kolei Anne Hathaway ("Rachel Getting Married"), Melissa Leo ("Frozen River"), Angelina Jolie ("Oszukana"), Meryl Streep ("Wątpliwość") i Kate Winslet ("The Reader. Zaklinacz słów"). Daldry, Van Sant, Boyle, Fincher i Howard powalczą o tytuł najlepszego reżysera. Mike Leigh nominowany jest w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny ("Hapy-Go-Lucky"), a Werner Herzog i jego "Spotkanie na krańcach świata" - w kategorii najlepszy dokument. O tytuł najlepszego filmu zagranicznego powalczą "Walc z Baszirem", "Klasa", "Der Baader Meinhof Komplex", "Rewanż" czy "Departures". W dokumencie "Droga do Oscarów" prezentacja tegorocznych filmów nominowanych do Nagrody Akademii została uzupełniona wywiadami z twórcami i aktorami.

Pomysł utworzenia Akademii Filmowej, która miałaby wzmocnić znaczenie amerykańskiej kinematografii i wyznaczać kierunki dla światowego kina, narodził się na początku 1927 roku podczas towarzyskiego spotkania, na które Louis B. Mayer, szef MGM, zaprosił m.in. aktora, Conrada Nagela, reżysera "Ben Hura", Freda Niblo, oraz lidera Związku Producentów Filmowych, Freda Beetsona. Akademia stała się szybko miejscem wymiany myśli, reprezentowała amerykańskie środowisko filmowe. Na czele tymczasowego zarządu stanął aktor Douglas Fairbanks, w tamtych czasach symbol Hollywood.

Oscar to odlana z brązu figura rycerza, który - oparty na mieczu - stoi na rolce filmu. Jedynie podczas II wojny światowej wręczono nagrody odlane z gipsu, które po wojnie zostały wymienione na właściwe. Pięcioszprychowa rolka to symbol pięciu grup zawodowych przemysłu filmowego: aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników. Statuetkę zaprojektował Cedric Gibbons w 1928 roku (naszkicował ją ponoć na serwetce podczas nudnego bankietu), a wykonał ją rzeźbiarz George Stanley. Skąd nazwa Oscar? Miała tak powiedzieć o statuetce bibliotekarka Akademii, Margaret Herrick, która uznała, że odlew przypomina jej wuja Oscara Pierce'a.

Podczas pierwszej ceremonii rozdania Oscary wręczono w dwunastu kategoriach. Za najlepszy film, "Skrzydła", nagrodę otrzymał William A. Wellman, najlepszym aktorem okazał się Emil Jannings, a aktorką Janet Gaynor. Dwie nagrody specjalne dostali Warner Bros. za produkcję "Śpiewaka jazzbandu" i Charlie Chaplin za "Cyrk".

Dziś Oscary mają już 24 kategorie. Najbardziej prestiżowe to najlepszy film, reżyser, aktor i aktorka pierwszoplanowi. Oscary mają też listę własnych rekordów. Na jej czele plasuje się Walt Disney - 64 nominacje do nagrody i 26 zdobytych statuetek - a tuż za nim legenda hollywoodzkiej muzyki filmowej, John Williams. Ulubione aktorki Akademii to Katherine Hepburn i Meryl Streep - ta pierwsza zdobyła aż cztery Oscary, Streep z kolei w tym roku otrzymała swoją 15. nominację wyprzedzając i Hepburn i innego faworyta Akademii - Jacka Nicholsona. W historii Oscarów istnieją też wielcy-pominięci. Do niedawna był nim Martin Scorsese, który swojego pierwszego Oscara dostał dopiero w 2007 roku za "Infiltrację". Ennio Morricone, nominowany dotychczas pięciokrotnie, otrzymał w 2007 roku Oscara za całokształt twórczości - nieformalnie nazywanego "nagrodą pocieszenia". Statuetki nigdy za to nie dostał Alfred Hitchcock - również pięciokrotnie nominowany.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...