Ale kino+
alekino+
Film. DROGA SMOKA

DROGA SMOKA

The Way of the Dragon
film akcji, Hong Kong, 1972, 95 min.
reżyseria: Bruce Lee
obsada: Bruce Lee, Chuck Norris, Nora Miao
Premiera w Ale kino+: 7.02.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 87 miejsce w rankingu

"Droga smoka" to reżyserski debiut i w pełni autorski projekt legendarnego wirtuoza sztuk walki, BRUCE'A LEE. Mistrz kung-fu nie tylko samodzielnie zrealizował film i zagrał w nim główną rolę, lecz był także jego scenarzystą i producentem. "Droga smoka" to mieszanka brutalnego kina akcji i slapstickowej komedii.

Bruce Lee wciela się w Tang Lunga, młodego chłopaka z Hong Kongu, który przybywa do Rzymu odwiedzić krewnych prowadzących chińską restaurację. Okazuje się, że rodzina bohatera ma kłopoty - restauracją interesuje się mafia. Tang Lung jest niepokonanym adeptem sztuk walki i daje gangsterom srogą nauczkę. Mafia nasyła na Chińczyków coraz to nowych i groźniejszych zbirów, jednak nikt nie potrafi sprostać przybyszowi z Hong Kongu. Poirytowani bandyci sprowadzają więc ze Stanów Zjednoczonych niejakiego Colta (Chuck Norris) - słynnego mistrza karate. Amerykanin okazuje się godnym przeciwnikiem; Tang Lung stacza z nim długą, krwawą walkę w rzymskim Koloseum.

BRUCE LEE, zanim jeszcze stał się gwiazdą filmową światowego formatu, udzielał lekcji wschodnich sztuk walki wielu hollywoodzkim aktorom. Po nauki do sławnego "Smoka" zgłosił się również Chuck Norris, wielokrotny mistrz świata w karate. W "Drodze smoka" Lee zaprosił swojego ucznia na plan filmowy. W zamyśle Bruce'a Lee "Droga smoka" przeznaczona była przede wszystkim dla azjatyckiej publiczności; zachodniemu widzowi typowa dla produkcji z Hong Kongu konwencja wydawała się w latach 70. osobliwa, zaś chińskie poczucie humoru chwilami dość ekscentryczne. Finałowy, stoczony w Koloseum pojedynek między Norrisem i Brucem Lee przeszedł jednak do historii kina - stracie dwóch legend wschodnich sztuk walki stało się niedoścignionym wzorem tego typu sekwencji w niezliczonych późniejszych filmach.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...