Ale kino+
alekino+
Film. DROGI KARIERY: JACKIE CHAN

DROGI KARIERY: JACKIE CHAN

Crossing: Jackie Chan
dokument, 49 min.

Premiera w Ale kino+: 15.01.2006 r.
343

Dokument poświęcony JACKIE CHANOWI - jednej z najbardziej oryginalnych postaci współczesnego showbiznesu, mistrzowi kung-fu, który zaprzągł wschodnie sztuki walki w służbę komedii.

Urodzony w Hong Kongu w 1954 roku, Kong-sang (Jackie) Chan jako sześcioletni chłopiec trafił do słynnej China Drama Academy. Odebrał tu gruntowane wykształcenie w zakresie chińskiej opery, śpiewu i tańca, a także klasycznych sztuk walki. Wszechstronnie wyszkoleni adepci China Drama Academy od dawna znajdowali w Hong Kongu pracę w kinie, zwłaszcza w filmach o sztukach walki. Jackie Chan pierwszą epizodyczną rolę filmową dostał już jako ośmiolatek. Od tego czasu występował regularnie, jednak przełom w jego karierze nastąpił dopiero po śmierci Bruce'a Lee w 1973 roku. Wraz z odejściem "Smoka" producenci z Hong Kongu zaczęli szukać nowego mistrza kung-fu, którego można by wykreować na ikonę kina akcji. Szansę otrzymało wielu młodych artystów. Jackie Chan postanowił wówczas wykreować swój własny, oryginalny styl i stworzyć sobie wyrazisty ekranowy wizerunek. Aktor nie chciał naśladować Bruce'a Lee i wolał przedstawić widzom coś radykalnie innego. Tą propozycją okazała się unikalna kombinacja sztuk walki i slapstickowej komedii. Chan uprawiał kung-fu na wesoło. Chiński gwiazdor deklaruje fascynację fizycznym typem aktorstwa uprawianym przez mistrzów niemej slapstickowej komedii, powołuje się na nazwiska Harolda Lloyda i Bustera Keatona. Wzorem wykonawców z początków kina Chan jest nie tylko aktorem, lecz również akrobatą i kaskaderem. Jackie znany jest ze swej niechęci do wykorzystywania dublerów, zresztą niewiele jest osób, które byłyby w stanie zastąpić go na planie - fizyczne i akrobatyczne możliwości chińskiego artysty wydają się niemal nadludzkie.

W latach 90. Jackie Chan, znany do tej pory przede wszystkim w Hong Kongu, został dostrzeżony przez Hollywood. Dzisiaj, dzięki takim filmom jak "Godziny szczytu" czy "Rycerze z Szanghaju" chiński mistrz cieszy się niekwestionowanym statusem międzynarodowej gwiazdy. Jest także jedną z najbardziej wszechstronnych postaci współczesnego showbiznesu: występuje jako aktor, jest producentem, reżyseruje, pisze scenariusze, opracowuje choreografie scen walki. Przede wszystkim, mimo pięćdziesiątki na karku wciąż imponuje mistrzostwem w kung-fu, niewiarygodną sprawnością fizyczną oraz swym legendarnym poświęceniem.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...