Ale kino+
alekino+
Film. DRUGA MIŁOŚĆ

DRUGA MIŁOŚĆ

Used People
dramat, USA/Japonia, 1992, 111 min.
reżyseria: Beeban Kidron
obsada: Bob Dishy, Kathy Bates, Marcello Mastroianni, Shirley MacLaine
Premiera w Ale kino+: 15.03.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 329 miejsce w rankingu

Dla nowojorskiej wdowy pogrzeb męża staje się początkiem niezwykłej relacji z innym mężczyzną. W rolach głównych wspaniali Shirley MacLaine i Marcello Mastroianni.

Na pogrzebie własnego męża Pearl Berman (Shirley MacLaine) jest przekonana, że najciekawszy etap jej życia właśnie się zakończył. Nowojorska wdowa nie tylko nie ma już większych szans na urządzenie życia na nowo. Większą część energii zużyć musi bowiem na martwienie się o życie innych: swojej matki, Freidy (Jessica Tandy) i dwóch dorosłych córek: Bibby (Kathy Bates) i Normy (Marcia Gay Harden). Nieoczekiwanie jednak w życie tej wielopokoleniowej, sfeminizowanej rodziny wkracza mężczyzna - męski w nienachalny sposób i jednocześnie w starym stylu ujmujący. Joe Meledandri (Marcello Mastroianni) to dawny przyjaciel męża Pearl, a także - o czym świeżo upieczona wdowa jeszcze nie wie - jej cichy wielbiciel. To on - z miłości do Pearl - dwadzieścia lat temu namówił jej męża, aby zrezygnował z rozwodu. Kiedy dawny sekret wychodzi na jaw, wydaje się, że Joe może otrzymać jeszcze jedną szansę od kapryśnego losu.

W 1989 roku Todd Graff, drugorzędny aktor telewizyjny, który jednocześnie znacznie lepiej radził sobie na teatralnych deskach, wystawił w Nowym Jorku własną sztukę "The Grandmother Plays". Obraz kilkupokoleniowej rodziny, w której dominują kobiety, widziany oczyma trzydziestolatka spodobał się tak bardzo krytykom i publiczności, że początkujący dramaturg niemal natychmiast dostał propozycję przeniesienia sztuki na kinowy ekran. Graff posłużył się przede wszystkim "The Grandmother Plays", ale skompilował ją z fragmentami swoich innych sztuk. Reżyserię powierzono Brytyjce BEEBAN KIDRAN, która dwanaście lat później zmierzyła się na ekranie z kultową powieścią "Bridget Jones: W pogoni za rozumem". Kiedy Kidran zaczynała kręcić "Drugą miłość", miała już na koncie debiutancki "Vroom" z 24-letnim wówczas Clive'em Owenem oraz m.in. telewizyjny obraz "Oranges Are Not the Only Fruit", uhonorowany trzema nagrodami Bafta oraz nagrodą publiczności na San Francisco International Lesbian & Gay Film Festival.

Do "Drugiej miłości" udało się reżyserce skompletować godną pozazdroszczenia obsadę. W główne role wcielili się nominowani do Złotych Globów Marcello Mastroianni i Shirley MacLaine, która zagrała postać w dużej mierze opartą na prawdziwej babci Todda Graffa. Towarzyszyła im m.in. Marcia Gay Harden, osiem lat później nagrodzona Oscarem za drugoplanową rolę w "Pollocku" i Kathy Bates, która już wówczas mogła poszczycić się Oscarem za swoją porażającą kreację w thrillerze "Misery" według Stephena Kinga. Jeden z polskich krytyków o "Drugiej miłości" pisał: "Powstał film zaskakujący w czasach dominacji gwałtownego kina akcji - subtelna, wystudiowana i znakomicie zagrana apoteoza dnia powszedniego".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...