Ale kino+
alekino+
Film. Druga prawda

Druga prawda

Reversal of Fortune
film kryminalny, USA, 1990, 111 min.
reżyseria: Barbet Schroeder
obsada: Glenn Close, Jeremy Irons, Ron Silver
Premiera w Ale kino+: 1.07.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 480 miejsce w rankingu
Druga prawda
1
2

"Druga prawda" to oparty na prawdziwych wydarzeniach, świetnie zagrany kryminał. W rolach głównych występują nagrodzony Oscarem i Złotym Globem Jeremy Irons oraz Glenn Close.

Członek brytyjskiej socjety, Claus von Bülow (Jeremy Irons), zostaje skazany na 30 lat więzienia za usiłowanie zabójstwa żony - Sunny (Glenn Close). Von Bülow, który nie przyznaje się do zbrodni, prosi profesora prawa z Harvardu, Alana Dershowitza (Ron Silver), by ten bronił go w czasie procesu apelacyjnego. Adwokat wraz ze studentami rozpoczyna poszukiwania dowodów niewinności bogacza.

Claus Von Bülow, podobnie jak i Alan Dershowitz, istnieją naprawdę. Film powstał na podstawie wydanej w 1985 roku książki, w której adwokat relacjonuje przebieg śledztwa w sprawie Sunny von Bülow. To właśnie pogrążona w śpiączce żona oskarżonego jest narratorką w "Drugiej prawdzie", to ona podsuwa oraz plącze tropy. Jak pisze w recenzji filmu Roger Ebert, scenariusz autorstwa Nicholasa Kazana (syna Elii) jest tak dobry, tak dowcipny i uszczypliwy, a postaci tak plastyczne, że widz oglądając film świetnie się bawi. I mimowolnie zaczyna odczuwać wyrzuty sumienia, bo przecież tragedia Sunny jest niepodważalna.

Film BARBETA SCHROEDERA, autora m.in. "Ćmy barowej", otrzymał dwie nominacje do Oscara (za scenariusz adaptowany oraz reżyserię), a także trzy nominacje do Złotych Globów. Sukces nie byłby jednak możliwy, gdyby nie perfekcyjnie dobrana obsada. Rolę Clausa von Bülowa gra Jeremy Irons. Aktor tak wczuł się w rolę, że gdy po latach od realizacji filmu spotkał von Bülowa stwierdził, że ten "nie powiedział mu nic, czego on sam by już nie wiedział". Za swoją kreację aktor zdobył Oscara i Złoty Glob. Niejednoznaczności filmowi dodaje Glenn Close. Aktorka pięciokrotnie była nominowana do Nagród Akademii, m.in. za "Niebezpieczne związki" i "Świat według Garpa".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...