Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. DRUGSTORE COWBOY

DRUGSTORE COWBOY


dramat obyczajowy, USA, 1989, 102 min.
reżyseria: Gus Van Sant
obsada: Heather Graham, James LeGros, Kelly Lynch, Matt Dillon, William S. Burroughs
Premiera w Ale kino+: 16.08.2009 r.
4.75
343
19 głosy | 157 miejsce w rankingu
DRUGSTORE COWBOY

"Drugstore Cowboy" - kino drogi, łotrzykowska ballada, sugestywny obraz z życia narkomanów - to kultowy film Gusa Van Santa, jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów amerykańskich.

Akcja toczy się na początku lat 70., na północnym zachodzie USA. Główny bohater, Bob (Matt Dillon), ma dwie słabości. Jest chorobliwie przesądny, we wszystkim upatruje znaków od losu, zapowiadających dobrą passę lub fatalnego pecha. Po drugie jest uzależniony od różnej maści substancji odurzających i halucynogennych. Zażywa klasyczne narkotyki, ale gustuje również w lekach przyjmowanych w różnych kombinacjach. Jego sposób na życie jest prosty. Wraz z żoną Diane (Kelly Lynch) i przyjaciółmi okrada apteki i szpitale, które dla doświadczonego narkomana są prawdziwymi sezamami. Bohaterowie działają najpierw w rodzinnym Portland. Kiedy policja zaczyna deptać im po piętach, Bob i jego ekipa wyruszają w "trasę". Szlak ich podroży znaczą obrabowane apteki. Szczęście, którym tak długo cieszył się Bob, w końcu go opuszcza. Przesądny narkoman bierze to za znak, że czas zmienić swoje życie. To jednak nie będzie takie proste.

Pełnometrażowy debiut GUSA VAN SANTA to "Mala Noche" z 1985 roku, ale świat rozpoznał talent amerykańskiego reżysera dopiero cztery lata później, kiedy na ekrany wszedł "Drugstore Cowboy". Ten film jest dziś przedmiotem zasłużonego kultu. "Drugstore Cowboy" to rzecz o narkotykach i narkomanach. Van Santa zawsze interesowało to, co dzieje się na marginesie społeczeństwa, fascynowały go postaci outsiderów żyjących poza bezpiecznym, mieszczańskim światem. Takich bohaterów znalazł w książce Jamesa Fogle, na której oparł scenariusz. To relacja z pierwszej ręki: Fogle, podobnie jak filmowy Bob, był w swoim czasie narkomanem okradającym apteki. Van Sant opowiada o narkomanii bez sentymentów ale i bez moralizowania. Siła "Drugstore Cowboy" tkwi w sugestywnej, łotrzykowskiej romantyce, a także w sposobie, w jaki ta historia została przedstawiona. Van Sant jest filmowcem tkwiącym głęboko w kulturowym undergroundzie, a jednocześnie doświadczonym realizatorem reklam i video-clipów dla MTV. To podwójne pochodzenie daje o sobie znać w "Drugstore Cowboy", który ma w sobie coś z kontrkulturowej klasyki, a jednocześnie opowiedziany jest nowoczesnym, momentami niemal teledyskowym, językiem filmowym. Osobnym powodem, dla którego trzeba zobaczyć "Drugstore Cowboy" jest obecność Williama S. Burroughsa. Sędziwy pisarz, autor "Nagiego Lunchu", żywa legenda literatury i epoki beatników, występuje w "Drugstore Cowboy" jako duchowy ojciec - zarówno Van Santa jak i jego filmowych bohaterów.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...