Ale kino+
alekino+
Film. DRŻĄCE CIAŁO

DRŻĄCE CIAŁO

Carne trémula
dramat, Hiszpania/Francja, 1997, 97 min.
reżyseria: Pedro Almodovar
obsada: Francesca Neri, Javier Bardem, Liberto Rabal, Penélope Cruz, Penélope Cruz
Premiera w Ale kino+: 27.02.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 47 miejsce w rankingu

Prolog "Drżącego ciała" rozgrywa się w latach 70., u schyłku rządów generała Franco. Młoda prostytutka rodzi dziecko w miejskim autobusie. Nowonarodzonemu chłopcu, Victorowi przypadnie w udziale osobliwy los.

Spotykamy go dwie dekady później, kiedy jako młody mężczyzna Victor (Liberto Rabal) włóczy się po ulicach Madrytu. Bohater szuka Eleny (Francesca Neri), pięknej, bogatej Włoszki, z którą tydzień wcześniej uprawiał przygodny seks w dyskotece. Victor odnajduje dziewczynę, ale ta nie chce mieć z nim nic wspólnego. Między parą młodych ludzi wybucha sprzeczka, pada przypadkowy strzał z pistoletu. Na miejsce przybywa dwóch policjantów: wzorowy, obdarzony silnym charakterem David (Javier Bardem) oraz jego nadużywający alkoholu partner Sancho (Jose Sancho). Podczas akcji rozbrajania Victora znów pada przypadkowy strzał. Kula trafia Davida w kręgosłup; policjant resztę życia spędzi na wózku inwalidzkim. Po następnych kilku latach Victor wychodzi z więzienia, do którego trafił za postrzelenie policjanta. Zbieg okoliczności znów stawia na jego drodze bohaterów wydarzeń tamtej feralnej, madryckiej nocy. Elena jest teraz żoną niepełnosprawnego Davida, który został gwiazdą koszykówki na wózkach inwalidzkich. Oboje są głęboko poruszeni i zaniepokojeni powrotem Victora. Tymczasem chłopak nawiązuje romans z żoną policjanta Sancha, zmęczoną brutalnością i pijaństwem męża Clarą (Angela Molina). Atmosfera się zgęszcza, a skomplikowane relacje między bohaterami muszą doprowadzić do zaskakującego i dramatycznego finału - tym bardziej, że Victor ma własną, odmienną od przyjętej przez sąd, odpowiedź na pytanie, kto naprawdę pociągnął za spust, wystrzeliwując kulę, która skazała Davida na inwalidzki wózek.

PEDRO ALMODÓVAR prawie zawsze sam pisze scenariusze do swoich filmów. W "Drżącym ciele" zrobił wyjątek, opierając fabułę na powieści kryminalnej brytyjskiej autorki Ruth Rendell. Adaptacja książki ma jednak bardzo luźny charakter. "Drżące ciało" wykorzystuje konwencję kryminalnej zagadki, ale nie mieści się w ramach gatunku. Almodóvara bardziej interesowały tematy będące motywami przewodnimi całej jego twórczości: pasja, namiętność, obsesyjny seks, złożone, erotyczno-emocjonalne relacje między postaciami. Hiszpan, swoim zwyczajem, konstruuje fabułę z karkołomną brawurą; w "Drżącym ciele" roi się od nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności, efektownych, melodramatycznych rozwiązań oraz od czarnego, czasami szokującego obyczajową śmiałością humoru. Jednocześnie krytycy zauważali, ze choć Almodóvar nie zrezygnował z prowokacyjnej postawy "niegrzecznego chłopca" kina, to w "Drżącym ciele" objawia się jako reżyser dojrzalszy, przemycający pod powierzchnią ekstrawagancji i postmodernistycznej gry konwencjami, sporą dawkę emocji i poważniejszej refleksji.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...